اقتصادیچالدرانشهرستان ها

فرماندار: زمینه راه اندازی بازارچه مرزی در چالدران انجام شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – فرماندار چالدران گفت: مقدمات ایجاد بازارچه مرزی با ترکیه در «منطقه شیخ سیلو و پیراحمد کندی» این شهرستان انجام شده و اقدامات تکمیلی در حال برنامه ریزی است.

به گزارش خبرماکو  حسن محمدزاده روز شنبه در جمع مدیران شهرستان چالدران افزود: این شهرستان ۱۴۴ کیلومتر مرز با ترکیه دارد که باید از این ظرفیت در راستای توسعه منطقه بهره برد.
وی اضافه کرد: ایجاد بازارچه مرزی علاوه بر بهبود وضعیت فرهنگی، اجتماعی و سیاسی به رونق اقتصادی مردم منطقه نیز کمک می‌کند که برای تحقق این موارد، با همه توان راه اندازی بازارچه را در دستور کار داریم.
وی با ابراز نارضایتی از سهم ۲۲ درصدی برخورداری چالدران از راه آسفالته روستایی و قرار داشتن این شهرستان در رتبه آخر استانی بیان کرد: در سال جاری برنامه ریزی های ویژه ای را برای بهبود این رقم و بالا رفتن رتبه شهرستانی به کار می بندیم.
فرماندار چالدران با بیان اینکه این شهرستان با دارا بودن چهار محور ارتباطی با شهرستان های خوی، ماکو، شوط و چایپاره، از وجود جاده اصلی بی بهره است، ادامه داد: در تلاش هستیم تا یکی از این محورها را به عنوان جاده اصلی قرار داده و از مزیت های اعتبار ملی این بخش در جهت گسترش، بهسازی، آسفالت ریزی و ایمن سازی آن محور استفاده کنیم.
محمدزاده با اشاره به اقدامات دولت تدبیر و امید در جهت بهره مندی مردم از گازطبیعی اظهار داشت: سهم بهره مندی روستاهای این شهرستان از نعمت گاز ۲۱ درصد است که در تلاش هستیم در سال جدید با اقدامات جهادی بیشتر روستاهای چالدران از گاز بهره مند شوند.
به گزارش خبر ماکو، چالدران از جمله شهرستان های مرزی آذربایجان غربی است و حدود یک چهارم مرز ۵۵۰ کیلومتری ایران با ترکیه در این شهرستان واقع شده است.
این شهرستان صاحب بازارچه یا گمرک مرزی نیست و همین امر موجب توسعه نیافتگی شهرستان نیز شده است.

 

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =

دکمه بازگشت به بالا