آذربایجان غربیاخبار منطقه آزاد ماکواستان هااقتصادیشهرستان هاماکو

فرماندار ماکو: بانک‌های عامل به تعهدات خود در زمینه پرداخت وام اشتغالزایی عمل کنند

به گزارش خبرماکو، فرماندار ماکو گفت : بانک‌های عامل به تعهدات خود در زمینه پرداخت وام اشتغالزایی عمل کنند و هر بانکی کوتاهی کند باید جوابگو باشد.

نادر کاظمی روز سه شنبه  در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان ماکو اظهار داشت:  ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی را جزء اساسی ترین کارهای ادارات ذیربط است، که همه باید در این راستا تلاش کنیم.

وی افزود : این کار باعث می‌شود تا از کوچ روستاییان به شهر جلوگیری کرده و حتی کوچه معکوس نیز شکل بگیرد.

فرماندار ماکو در ادامه با تأکید بر ایجاد بسترهای لازم برای سوق دادن سرمایه گذاران بخش خصوصی به ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری ادامه داد: هرچقدر بانک‌ها در تسریع بخشیدن روند بررسی به اعطای وام ها کوتاهی نکنند و در کمترین زمان نتیجه را به متقاضی اعلام کنند گام های اساسی در راستای ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری پیموده خواهد شد.

کاظمی همچنین در ادامه با بیان اینکه مردم از نبود پول نقد در خودپردازهای شهرستان گله مند هستند، که بانک‌ها موظف هستند در تأمین پول نقد در خودپردازها به وظایف ذاتی خود به درستی عمل کنند.

۱۲۰خدمت از سوی کمیته امداد به جامعه هدف ارائه می شود

عزیز سهندی، مدیرکل کمیته امداد امام خمینی ( ره ) استان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه کمک های مردی به کمیته امداد امام خمینی ( ره ) رشد ۵۰ درصدی داشته و ۱۱ درصد جمعیت ساکن استان تحت حمایت این نهاد هستند، گفت : ۱۲۰ خدمت از سوی کمیته امداد به جامعه هدف و دهک های نیازمند ارائه می شود.

وی اشتغال باهدف توانمندسازی اعضای تحت پوشش را یکی از ارزشمندترین کارهای کمیته امداد امام خمینی عنوان کرد و ادامه داد: افزایش مددجویان به کمیته امداد یکی از مشکلات این نهاد در ادامه روند مستقل سازی و ایجاد اشتغال است که در پی وضعیت تورم موجود و تحریم‌های کمرشکن، کمیته امداد را تهدید می کند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی ( ره ) استان، افزایش مستمری ها را در مستقل سازی مددجویان، کارساز ندانست و عنوان کرد: نیاز مددجویان فراتر از این موارد است.

وی ادامه داد: هر ماه مبلغ ۶۰ میلیارد تومان برای ۱۰۰۰ نفر از خانواده های تحت پوشش کمیته امداد استان به صورت بلاعوض پرداخت می شود که تنها در نقش مسکن است.

به گفته سهندی مردم همیشه در صحنه در روزهای سخت نیز کنار این نهاد انقلابی بوده اند و حاصل آن، رشد ۵۰ درصدی کمک های مردمی در ۷ ماهه سال جاری در مقایسه با سال گذشته است که ۳۸۰ میلیارد تومان از طریق مردم و با همت کمیته امداد به مددجویان کمک مالی صورت گرفته است.

سهندی اضافه کرد: کمیته امداد امام خمینی استان اولین و برترین دستگاه در ایجاد اشتغال است که به صورت غیر مستقیم این نهاد توانسته وام هایی که از سوی بانک‌ها به متقاضیان اعطا می شود را تضمین می کند.

به گفته مدیرکل کمیته امداد امام خمینی آذربایجان غربی، سمت و سوی کمیته امداد امام به سوی اجرای طرح های دانش بنیان به حمایت از نخبگان است که در سطح استان کارهای ارزشمند و خوبی در خصوص ایجاد اشتغال دانش بنیان صورت گرفته است.

وی در ادامه از عملکرد بانک ها در اعطای وام ها اشتغالزایی به متقاضیان عضو کمیته امداد گله مند شد و گفت: این کار یک دغدغه اساسی برای ما شده است که در صورت ادامه دادن این روند کند، در پایان سال با پیشرفت ناچیز روبرو خواهند شد.

وی افزود: ۱۴ هزار نفر پشت نوبت دریافت وام اشتغال در بانک ها هستند که عدم پرداخت و معطل شدن آنها باعث شده است تا انگیزه متقاضیان کمرنگ شود.

سهندی اشتغال و کارآفرینی را مهمترین رویکرد کمیته امداد یاد کرد و گفت: کل بودجه سال جاری کمیته امداد ماکو ۱۰۱ میلیارد تومان است که ۵۴ میلیارد تومان آن صرفاً در حوزه اشتغال می‌بایست هزینه گردد.

به گفته وی ۲۲۸ فقره پرونده وام اشتغال زایی در ۷ ماه سال جاری از سوی بانک‌های عامل پرداخت کرده است که ۱۹ میلیارد و نود میلیون تومان حاصل پرداخت ۴۰ درصدی کل اعتبارات ابلاغی شهرستان است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =

دکمه بازگشت به بالا