اخبار منطقه آزاد ماکوفرهنگی و هنری

فصل دوم مرمت قلعه قبان ماکو شروع شد

مدیرکل میراث‌فرهنگی آذربایجان غربی از آغاز فصل دوم کارگاه مرمت و سامان‌دهی قلعه تاریخی قبان ماکو و احیای مسجد حضرت ابوالفضل واقع در عرصه آن خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  جلیل جباری، مدیرکل میراث‌فرهنگی این استان گفت: فصل جدید مرمت و سامان‌دهی این محوطه تاریخی در پی تفاهم‌نامه همکاری مشترک که سه ماه پیش با سازمان منطقه آزاد تجاری ماکو منعقد شد آغاز شده است.

وی ادامه داد: اعتبار تخصیص‌داده‌شده برای فصل جدید مرمت و سامان‌دهی این محوطه ۱۵میلیارد ریال است که علاوه بر مرمت برج و باروی قلعه، احیا و سامان‌دهی مسجد حضرت ابوالفضل و حمام صفوی واقع در عرصه آن را نیز شامل می‌شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان غربی تصریح کرد: «فصل دوم مطالعات و بررسی‌های باستان‌شناختی این قلعه نیز همزمان با مرمت و سامان‌دهی ماکو است که قلعه قبان از محورهای اصلی آن به‌شمار می‌رود.»

وی بر اهمیت این پرونده تأکید کرد و گفت: منظر تاریخی‌فرهنگی ماکو به‌عنوان نامزد آتی ثبت جهانی در لیست مناظر تاریخی و فرهنگی ایران قرار دارد و کارهای اولیه در خصوص سامان‌دهی و مرمت این قلعه ،‌یکی از مهم‌ترین پروژه‌های استان است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − شش =

دکمه بازگشت به بالا