اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

فعالیت صید در دریاچه پشت سد ارس ممنوع شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیر شیلات و آبزیان آذربایجان غربی گفت: با توجه به شروع فصل تخم ریزی ماهیان در دریاچه های پشت سدهای استان و ایجاد وحدت رویه در بهره برداری از ذخایر آبزیان، تا اطلاع ثانوی فعالیت صید در دریاچه پشت سد ارس ممنوع اعلام می شود.

معصوم فصیح روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو افزود: دریاچه سدارس یکی از بزرگترین و مستعدترین منابع آبزی پروری در سطح کشور و استان به شمار می رود و ممنوعیت صید همه ساله با هدف حفظ اصولی ذخایر ارزشمند منابع آبی صورت می گیرد و در صورت مشاهده هر گونه فعالیت با متخلفان طبق قوانین برخورد خواهد شد.
وی با بیان اینکه ۳۸۶ نفر در قالب تعاونی ها طی فصل صید در دریاچه سد ارس فعالیت می کنند، افزود: دریاچه پشت سد ارس دارای انواع گونه‌های ماهیان بومی و گرمایی با ارزشی از جمله کپور، آمور، فیتوفاک، صوف و بیگ هد، ماش و گونه ارزشمند شاه میگو است.
به گزارش خبرماکو از ابتدای مهرماه تا پایان فروردین فصل صید ماهی در آذربایجان غربی است؛ بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی استان سالانه در فصل صید منتهی به پایان فروردین بیش از سه هزار و ۶۰۰ تن انواع ماهی گرمابی از دریاچه پشت سد ارس صید می شود.
دریاچه پشت سد ارس تنها منبع تولید و صید گونه با ارزش شاه میگوی آب های شیرین در کشور است که سالانه افزون بر ۲۵۰ تن از این گونه با ارزش به صورت زنده به کشورهای اروپایی صادر می شود.
دریاچه پشت سد ارس با ۱۵ هزار هکتار وسعت بزرگترین دریاچه پشت سد در ایران است که به صورت مشترک با جمهوری آذربایجان مورد بهره برداری قرار می گیرد.
سد ارس که بر روی رودخانه مرزی ارس ساخته شده در ۲۸۵ کیلومتری مرکز استان آذربایجان غربی (ارومیه) قرار گرفته و یک نیروگاه برق ۴۰ مگاواتی مشترک نیز در آن فعال است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

دکمه بازگشت به بالا