اخبار منطقه آزاد ماکوخانه و خانوادهدانستنی ها

فواید نوشیدن آب در فصل زمستان

با بررسی فواید نوشیدن آب در فصل زمستان همراه شما هستیم، تا اهمیت این موضوع را بیشتر درک کنیم و مقدار استفاده از آب را متعادل تر کنیم.

آب حدود ۶۰ درصد بدن انسان را تشکیل می دهد و کارها و نقش های مهمی را در بدن انجام می دهد و کم آبی و کمبود مایعات در بدن مشکلات زیادی را ایجاد می کند. مشخص است که نوشیدن آب در تابستان و در طول تابستان ضروری است. در ادامه با بررسی فواید نوشیدن آب در فصل زمستان همراه شما هستیم، تا اهمیت این موضوع را بیشتر درک کنیم.

فواید نوشیدن آب در فصل زمستان

نوشیدن آب فواید زیادی برای سلامتی دارد، اما نباید بیش از ۱ لیتر آب در ساعت بنوشید، زیرا این کار می‌تواند اثرات منفی بر بدن داشته باشد و در ادامه به توضیح فواید نوشیدن آب در فصل زمستان می‌پردازیم :

مبارزه با خشکی زمستان
در فصل زمستان لایه‌های زیادی لباس می‌پوشیم و در کنار منابع گرمایشی می‌مانیم و این امر منجر به کم‌آبی بدن می‌شود، علاوه بر آن احساس تشنگی در هوای سرد کاهش می‌یابد که بدن را در برابر کم‌آبی آسیب‌پذیر می‌کند.

ظاهر پوست را بهبود بخشد
زیرا هوای خشک ناشی از منابع گرمایی و حرکت از یک مکان گرم به مکان سرد منجر به خشکی، ترک خوردن و لایه برداری پوست می شود.

آب در فصل زمستان
آب در فصل زمستان

دادن انرژی بیشتر به بدن
از آنجایی که کمبود آب در بدن منجر به احساس خستگی و تنبلی می شود، عملکرد بدن کندتر می شود و به منابع انرژی اضافی نیاز دارد.

با افزایش وزن در زمستان مبارزه کنید
در روزهای زمستانی حرکات فرد کاهش می یابد و میل بدن به خوردن غذاهای ناسالم و پرکالری بیشتر می شود. بنابراین افزایش وزن اتفاق می افتد که به آب آشامیدنی احساس سیری می دهد و نیاز و تمایل فرد به غذا خوردن را کاهش می دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن
در فصل زمستان، انتشار ویروس ها در هوا افزایش می یابد و کاهش آب در بدن منجر به ضعف خطوط دفاعی بدن می شود، زیرا منجر به خشک شدن غشاهای مخاطی می شود که ریه ها و مجرای هوا را در بر می گیرد. بنابراین توانایی بدن برای مقاومت در برابر عفونت کاهش می یابد. بنابراین نوشیدن آب باعث افزایش رطوبت غشاهای مخاطی می شود.

 

چگونه می توانید آب آشامیدنی خود را در زمستان افزایش دهید؟

با انجام این مراحل می توانید میزان مصرف آب خود را افزایش دهید:

یک بطری آب داشته باشید که هر جا می روید بتوانید آن را پر کنید.
تکه های کوچک میوه تازه را به آب اضافه کنید تا طعم آن بهتر شود.
علاوه بر وعده های غذایی، آب را انتخاب دائمی خود قرار دهید.
از نوشیدن آب میوه های شیرین و نوشابه خودداری کنید.
بیشتر از خوردن سبزیجات و میوه ها زیرا سرشار از مایعات و آب هستند.

بدن به چه میزان آب روزانه نیاز دارد؟
آکادمی ملی علوم، مهندسی و پزشکی ایالات متحده نیاز روزانه انسان به مایعات را به شرح زیر تعیین کرد، زیرا می دانست که این مقدار از منابع مختلفی مانند: آب، غذا و سایر نوشیدنی ها تامین می شود:

تقریباً ۱۵٫۵ فنجان (۳٫۷ لیتر) مایعات در روز برای یک مرد.
تقریباً ۱۱٫۵ فنجان (۲٫۷ لیتر) مایعات در روز برای یک زن.

چگونه می دانید که هر روز به اندازه کافی آب می نوشید؟
با توجه به موارد زیر می توانید متوجه شوید:

هر روز کمتر احساس تشنگی می کنید.
رنگ ادرار شما زرد بسیار روشن است.

خلاصه مقاله
بدون توجه به فصلی که در آن قرار داریم، فرد باید هر روز مقدار کافی آب بنوشد. اما در فصل زمستان به دلیل سردی هوا و عدم تعریق، تشنگی ما کاهش می‌یابد، بنابراین حتی اگر احساس تشنگی هم نمی‌کنیم، باید به طور منظم آب بنوشیم. این امر به دلیل اهمیت آب در حفظ عملکردهای حیاتی بدن و دادن انرژی و رطوبت لازم به آن، علاوه بر اهمیت آن در حمایت از سیستم ایمنی بدن در فصل زمستان و محافظت از ما در برابر انتقال عفونت است.

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − هشت =

دکمه بازگشت به بالا