اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

قائم مقام وزیر صنعت: داخلی سازی ۱۰ میلیارد دلار کالا برنامه ریزی شده است

منطقه آزاد ماکو -ماکو – قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امسال کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات و داخلی سازی این میزان کالا در دستور کار قرار دارد و باید عملیاتی شود.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  رضا رحمانی روز پنجشنبه در همایش ملی فرصت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو افزود: این اقدام با هدف حمایت از کالای ایرانی و مقابله با واردات کالاهای دارای مشابه داخلی انجام می شود.
وی اضافه کرد: در سال جاری ۱۸۴ اقدام راهبردی در حوزه کاری وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ریزی شده که کاهش واردات یکی از این موارد است.
وی با اشاره به جایگاه سرمایه گذاری در توسعه اقتصادی کشور بیان کرد: رشد اقتصادی هشت درصدی در کشور نیازمند ۱۸۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری است که ۶۰ میلیارد دلار آن باید از سرمایه گذاری خارجی تامین شود.
وی ادامه داد: در دولت تدبیر و امید هشت میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه صنعت، معدن و تجارت جذب شده که ۶ میلیارد دلار آن پس از برجام بوده است.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، در این همایش که دهها سرمایه گذار داخلی در آن حضور داشتند، ۶ تفاهم نامه همکاری بین منطقه آزاد ماکو و سایر نهادها و وزارتخانه ها از جمله وزارت راه و شهرسازی با هدف توسعه زیرساخت های منطقه آزاد ماکو به امضا رسید.
منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه است.

منبع : ایرنا

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + دو =

دکمه بازگشت به بالا