اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

مجوز مرز هوایی فرودگاه ماکو صادر شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: مجوز نهایی مرز هوایی فرودگاه این منطقه صادر شده و پروازهای بین المللی از این فرودگاه قابل انجام است.

غلامرضا سلیمانی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: بعد از ارزیابی کارگروه مرزهای هوایی کشور، مجوز هوایی فرودگاه ماکو به لحاظ وجود گمرک، گذرنامه، قرنطینه بهداشت و همچنین فضا و امکانات فرودگاهی مناسب جهت پذیرش مسافران خارجی صادر شد.
وی با بیان اینکه اولویت پرواز‌های فرودگاه ماکو بر اساس نیاز‌های مسافری و اقتصادی آتی منطقه خواهد بود، افزود: در برهه کنونی، در راستای توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه اولویت انجام پرواز با این کشورها خواهد بود.
وی ادامه داد: مطالعات شهر فرودگاهی ماکو نیز در دست اجراست که پس از نهایی شدن این مطالعات، مجوزهای لازم صادر می شود.
سلیمانی اضافه کرد: برنامه ریزی های لازم جهت گردشگری ترکیبی به صورت جذب مسافر از نخجوان و ایغدیر ترکیه برای زیارت مشهد مقدس به صورت زمینی هوایی قابل برنامه ریزی است و می‌توان از بغداد، بصره و آبادان برای سفر به ترکیه به صورت هوایی جذب مسافر کرد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در حال حاضر فرودگاه ماکو در روزهای شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از تهران به ماکو به صورت رفت و برگشت به مسافران ارائه خدمات می دهد.
به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد تجاری-صنعتی ماکو علاوه بر هم مرزی با ترکیه و نخجوان، همجواری با ارمنستان و منطقه قفقاز بوده و گلوگاه کریدور زمینی شمال و جنوب و نقطه اتصال آسیا و اروپا است و با توجه به اهمیت مواصلاتی استراتژیکی قفقاز برای ایران، انجام عمده مبادلات و آمد و شد‌های تجاری سیاسی بین ایران و وسیه و اروپا از این محور می‌باشد.
وجود چنین موقعیت ها و ظرفیت های بالقوه در منطقه آزاد ماکو باعث شده که برای توسعه این منطقه صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو در دستور کار مسئولان منطقه آزاد ماکو قرار بگیرد.
فرودگاه منطقه آزاد ماکو در خرداد ماه سال ۱۳۹۳ بصورت عملیاتی آغاز شد و اولین پرواز آزمایشی آن در دهه فجر سال ۱۳۹۴ انجام شد. این فرودگاه در مساحتی بالغ بر ۵۰۰ هکتار در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو احداث شده و طراحی آن برای هواپیمای ایرباس ۳۲۰ است.
ترمینال اصلی فرودگاه در زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع با طراحی منحصر به فرد احداث شده که در کنار سالن ترمینال vip قادر به پذیرش مسافران پروازهای داخلی و بین المللی است.
برج مراقبت این فرودگاه به ارتفاع ۳۲ متر و طول باند پروازی سه هزار و ۲۷۰ متر و عرض باند ۶۰ متر است.
مجوز مرزهوایی این فرودگاه در مهرماه ۹۷ صادرشده و پروازهای بین المللی بزودی برقرار می‌شود.
هفت هزار و ۲۶۷ مسافر ورودی و هفت هزار و ۱۶ مسافر خروجی سال گذشته /۱۳۹۷/ از این فرودگاه جابجا شدند.

 

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا