اخبار منطقه آزاد ماکو

محدودیتی در پذیرش کامیون از طرف ترکیه در مرز بازرگان وجود ندارد

به گزارش خبر ماکو– در پی انتشار فیلمی درخصوص پذیرش بدون نوبت کامیون‌ها از طرف ترکیه در مرز بازرگان و نارضایتی رانندگان ایرانی منتظر در مرز طرف مقابل، سرپرست اداره‌کل گمرک بازرگان گفت: این اعتراض به صورت غیررسمی به مسوولان مرزی گوربولاغ ترکیه اعلام شده و منتظر اقدامات محدودیتی در پذیرش کامیون از طرف ترکیه در مرز بازرگان وجود نداردآنان هستیم.

مجتبی بازگیر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبر ماکو افزود: گمرک بازرگان تنها مرز زمینی ۲۴ ساعته در  آذربایجان غربی است و در پذیرش کامیون به کشور نیز هیچ محدودیتی ندارد.

وی اضافه کرد: کارکنان این مرز در درب ورود و خروج به صورت ۲۴ساعت برای پذیرش کامیون تلاش می کنند و طبق آخرین آمار، روز گذشته ۳۵۰ دستگاه کامیون وارد کشور شده در حالی که ظرفیت ما، ورود ۶۰۰ کامیون در روز است.

سرپرست اداره کل گمرک بازرگان ادامه داد: در حال رایزنی هستیم تا با هماهنگی هنگ مرزی، با برگزاری یک جلسه رسمی در سمت ترکیه تمامی مسائل و مشکلات طرفین را در آنجا بررسی کنیم.

بازگیر با ارائه آماری در خصوص ورود و خروج کامیون طی سال جاری با وجود محدودیت‌های کرونایی در مرز بازرگان اظهار کرد: در هشت ماه گذشته ۶۳ هزار و ۳۲ دستگاه کامیون از این گمرک خارج و ۳۲ هزار و ۸۵۵ دستگاه کامیون نیز وارد کشورمان شده است.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.


ارزش صادرات از گمرک بازرگان ۱۵ درصد افزایش یافت

کرونا صادرات کالا از گمرک بازرگان را ۵۶ درصد کاهش داد

بیش از ۱۴ میلیارد ریال ارزهای خارجی در گمرک بازرگان کشف و ضبط شد

افزایش ۴۱ درصدی ارزش واردات کالا از گمرک بازرگان

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =

دکمه بازگشت به بالا