پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

مدیرعامل، ۱۷۰۰نفر از منطقه آزاد ماکو در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند

به گزارش خبرماکو،  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه تمامی کسب و کارها و فعالیت‌های پرریسک دنیا و همچنین منطقه آزاد ماکودر پی موضوع کرونا متوقف شده است، گفت: تا به امروز ۱۷۰۰ نفر در سامانه بیمه بیکاری در این منطقه ثبت نام کرده اند.

محمد رضا عبدالرحیمی، روزیک‌شنبه در جلسه تبیین برنامه‌های مدیریت کار و خدمات اشتغال که با حضور فرمانداران شهرهای ماکو، شوط و پلدشت برگزارشد، افزود:  موضوع ویروس کرونا باعث بیکاری در یک‌سری از واحدهای تولیدی و صنعتی منطقه شده است، بطوریکه تا به امروز ۱۷۰۰نفر در سامانه بیمه بیکاری ثبت نام کردند.

وی ادامه داد: رفع معضل بیکاری و اشتغال زایی برای جوانان و تحصیل کرده‌ها، در تمامی ایران و خاصه در مجموعه منطقه آزاد ماکو یکی از بزرگترین دغدغه‌ها است.

وی اضافه کرد: توفیق اقدامات ما، زمانی نتیجه بخش خواهد شد که میزان بیکاری در این منطقه کم شده و ارزش افزوده نیروی انسانی در اقتصاد ملی و تولید ناخالص ملی نمایان شود.

وی در ادامه با بیان اینکه در ۲ هفته اخیر برخی اختلافات کارگری و کارفرمایی نیز رخ داده بود، گفت: در این مدت ۶۰ پرونده دادخواست کارگر از کارفرما منجر به صدور رای شده است.

وی یادآوری کرد: حدود ۶هزارنفر فارغ التحصیل دانشگاهی در منطقه به عنوان فارغ التحصیل دانشگاهی بیکار درسامانه ثبت کرده اند.

مدیر عامل سازمان با تاکید براینکه ارتقا ظرفیت تولید واحدهایی که توان تولید با ظرفیت کامل را ندارند به منظور ایجاد اشتغال و جهش تولید را باید در دستور کار خود قرار دهیم، اظهار داشت: این شرایط اقتصادی ناشی از بحران کرونا در میزان تقاضای مصرف تاثیر مستقیم سلبی داشته و بسیاری ازتولیدات که قرار بود در ایام نوروز به فروش برسد از جمله لباس و پوشاک و لوازم مصرفی متاسفانه با تعطیلی بازار و کاهش تقاضا موجبات تضرر این فعالین اقتصادی شده است.

وی همچنین با تاکید براینکه درراستای رفع موانع واحدهای تولیدی مشکل دارمنطقه گام برداشته شود، گفت: سیاست های انقباظی دولت در مسیر جلوگیری از واردات کالاهای نهایی و مصرفی برای تولید کننده قوت قلب و پشتوانه است و اگر اصل و اساس تولید، رقابتی باشد باید مزیت های کیفی، قیمت و هم سرعت رسیدن به بازار برای رقابت با رقبای خارجی و داخلی قابل توجیه و عاقلانه باشد.

وی با بیان این‌که آموزش و توانمند سازی در داخل واحدهای تولیدی یک موضوع اساسی است، اظهار داشت: استفاده صحیح از تمامی ظرفیت های اقتصادی منطقه باید بیشتر تحقق یابد.

در این جلسه مدیرو خدمات اشتغال سازمان نیز برنامه های مدون این مدیریت را جهت استفاده بهینه از منابع انسانی این منطقه مطالب خود را ارائه نمود.

همچنین فرمانداران شهرستان‌های ماکو، شوط و پلدشت در این جلسه ضمن اعلام آمادگی جهت همکاری و عملی شدن و حمایت از برنامه‌ های مدیریت کار و خدمات و اشتغال سازمان منطقه آزاد ماکو را ابزار داشتند.

مساحت منطقه آزاد ماکو حدود پنج هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری‌ آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.