اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوشهرستان هاماکو

مدیر پایانه مرزی بازرگان: تردد مسافر از مرز بازرگان ۲۲۵ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرماکو- مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان اردیبهشت، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۲۵ درصد افزایش یافته است.

جابر اکبرپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار کرد: امسال ۱۵۱ هزار و ۲۷۰ نفر مسافر در این مدت از طریق این مرز تردد کرده‌اند در حالیکه سال قبل، این تعداد ۴۶ هزار و ۴۱۱ نفر بود.

وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۶۴ هزار ۹۶۵ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۴۵ هزار و ۱۴۶ نفر در این مدت اعلام کرد و افزود: مسافران ورودی ایرانی ۳۰۳ درصد و خروجی ایرانی نیز ۳۳۹ درصد بیشتر شده است.

مدیر پایانه مرزی بازرگان ادامه داد: شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۲۴ هزار و ۵۲۴ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۱۶ هزار و ۶۳۵ نفر بود که به ترتیب ۱۰۲ و ۱۰۹ درصد رشد داشته است.


بیشتر بخوانید: مدیر پایانه مرزی بازرگان: تردد مسافر از مرز بازرگان ۲۸۰ درصد رشد داشت


وی با بیان اینکه طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال گذشته برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شد، گفت: با شیوع بیماری کووید ۱۹ و در جهت کنترل آن و نیز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پایانه‌های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافر برای ۱۸ ماه بسته بود و تنها ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.

اکبرپور با بیان اینکه مرز بازرگان از نیمه خرداد سال ۹۹ و پس از پیگیری‌های مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شد، اضافه کرد: تردد کامیون همچنان ادامه دارد و مشکلی در این خصوص دیده نمی‌شود.

به گزارش خبرماکو، گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌ آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =

دکمه بازگشت به بالا