اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوشهرستان هاماکو

مدیر پایانه مرزی بازرگان: تردد مسافر از مرز بازرگان ۲۲۶ درصد رشد داشت

به گزارش خبرماکو، مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: سال گذشته پس از رفع محدودیت‌های کرونایی، تردد مسافر از طریق این مرز نسبت به مدت مشابه سال ما قبل آن ۲۲۶ درصد افزایش داشت.

جابر اکبرپور روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار کرد:سال گذشته، ۴۴۷ هزار و ۱۸۹ نفر مسافر از طریق این مرز تردد کردند در حالیکه سال ما قبل آن  این تعداد ۱۳۶ هزار و ۷۹۶ نفر بود.

وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۱۳۴ هزار و۶۱۷ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۱۲۹ هزار و ۷۹۹ نفر در این مدت اعلام کرد و افزود: مسافران ورودی ایرانی  ۸۰۶ درصد و خروجی ایرانی نیز ۱۵۴ درصد بیشتر بودند.

مدیر پایانه مرزی بازرگان ادامه داد: شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۱۰۹ هزار و ۵۳۵ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۷۳ هزار و ۲۳۸ نفر بود که به ترتیب ۱۳۵ درصد و ۱۹۹ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال گذشته برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شد، گفت: با شیوع ویروس کووید ۱۹ و در جهت کنترل آن و نیز رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پایانه‌های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافر برای ۱۸ ماه بسته بود و تردد صرفا برای ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.


بیشتر بخوانید: بیش از ۱۴ هزار دستگاه کامیون امسال از مرز پلدشت تردد کرده است


اکبرپور با بیان اینکه مرز بازرگان از نیمه خرداد سال ۹۹ و پس از پیگیری‌های مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شد، اضافه کرد: تردد کامیون همچنان ادامه دارد به طوری که در سال گذشته ۲۶۸ هزار و ۶۲۳ دستگاه کامیون از این مرز تردد داشتند که ۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال ماقبل افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: همچنین از زمان آغاز تردد مسافردر در سال گذشته تعداد یک هزار و ۵۰۶ دستگاه اتوبوس از این مرز تردد کرده‌اند که از این تعداد ۷۱۵ دستگاه مربوط به ورودی و ۷۹۱دستگاه نیز خروجی بوده است.

به گزارش خبرماکو، گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌ آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =

دکمه بازگشت به بالا