اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوفرهنگی و هنریگردشگری

مرمت بنای تاریخی سردار ماکو تا پایان سال آینده پایان می یابد

منطقه آزاد ماکو – ماکو -مدیر گردشگری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: عملیات اجرایی مرمت و استحکام بخشی کاخ موزه باغچه جوق /سردارماکو/ در حال انجام است و تا پایان سال ۱۳۹۸ به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مهدی عبدالله زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: عملیات مرمت این پروژه از سال ۱۳۹۵ توسط شرکت بناساز شیردل آغاز شده و تا پایان سال قبل ۳۲ درصد پیشرفت داشت.
وی اضافه کرد: امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی این پروژه ۱۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
وی با بیان اینکه سقف نگهبان زیر سقف اصلی نصب شده است، افزود: سقف اصلی این بنای تاریخی ۷۰ درصد پیشرفت دارد.
وی ادامه داد: بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در راستای توسعه گردشگری منطقه آزاد ماکو، مرمت و احیای بناها و سایت‌های تاریخی و باستانی منطقه در قالب تفاهم‌نامه‌های همکاری مشترک با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در دستور کار است.
وی گفت: در این راستا عملیات اجرایی مرمت و بازسازی تعدادی از بناها و سایت‌ها از جمله کاخ موزه باغچه جوق، قلعه تاریخی ماکو و پل‌های قلعه جوق و بشگوز آغاز شده و در سال آینده برخی از آنها نهایی می‌شود.
به گزارش خبرماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − نه =

دکمه بازگشت به بالا