دانستنی ها

مهمترین علائم دیابت

مهمترین علائم دیابت شامل موارد متعددی هستند که به صورت انفرادی و یا مشترک در افراد ظاهر می شوند. این بیماری در رده های سنی مختلف ظاهر می شود.

مهمترین علائم دیابت شامل موارد متعددی هستند که به صورت انفرادی و یا مشترک در افراد ظاهر می شوند. گفتنی است این بیماری در رده های سنی گوناگون ظاهر شده و توانایی کنترل میزان قند خون از بدن صلب می گردد. در ادامه به بررسی برخی از آنها می پردازیم.

تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از مهمترین علائم دیابت است، وضعیتی که در آن فرد بیشتر از حد معمول ادرار می کند، به طوری که ممکن است احساس نیاز به تکرر و ناگهانی ادرار به ویژه در طول شب داشته باشد. همچنین این حالت منجر به ادرار غیر ارادی در کودکان می شود.

این به این دلیل اتفاق می‌افتد که کلیه‌ ها سعی می‌ کنند با خلاص شدن از شر مقادیر بیشتری آب برای حفظ تعادل، از شر قند اضافی خون خلاص شوند، این ممکن است منجر به سطح پایین رطوبت در بدن شود و در نتیجه بیمار ممکن است از کم آبی بدن ، که با خشکی در دهان و پوست همراه با خارش نشان داده می شود رنج ببرد.

تشنگی

تشنگی یکی از اولین علائم دیابت است. صرف نظر از نوع آن، هر دو نوع دیابت باعث افزایش قند خون می شوند. این افزایش ممکن است به طور غیرمستقیم بر تعادل مایعات در بدن تأثیر بگذارد و همانطور که قبلاً ذکر شد، بیمار به دلیل افزایش میزان دفع ادرار ممکن است دچار کم آبی شود. از بدن، که بدن را تحریک می کند تا سیگنال های عصبی را به مغز بفرستد تا مایعات از دست رفته را جایگزین کند و نیاز به نوشیدن آب در مصدوم را داشته باشد.

گرسنگی شدید

گرسنگی شدید یکی از مهمترین علائم دیابت است، به ویژه زمانی که سطح قند خون به بیش از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر می رسد. این ممکن است به دلیل وابستگی بدن به قند برای تولید انرژی، در صورت عدم وجود مقادیر کافی انسولین باشد. (مانند دیابت) برای انتقال قند به مغز و تمام سلول های دیگر بدن، این امر مغز را تحریک می کند تا احساس گرسنگی ایجاد کند.

خیلی خستم

همانطور که قبلاً ذکر شد، انسولین برای تولید انرژی مورد نیاز برای فرآیندهای حیاتی بدن، قند را به سلول‌ها منتقل می‌کند. شایان ذکر است که اگر بدن قادر به تولید انسولین کافی نباشد یا فرد به آن پاسخ ندهد. در صورت لزوم (مقاومت به انسولین)، قند نمی تواند به داخل سلول ها برسد، که به معنای از دست دادن توانایی آنها در تولید انرژی است و بنابراین بیمار به طور کلی بیش از حد معمول از احساس خستگی ، خستگی و ناخوشی رنج می برد. این اغلب بر توانایی او برای انجام فعالیت‌های روزانه‌ اش تأثیر می‌ گذارد. احساس خستگی ناشی از دیابت می‌تواند با بسیاری از عوامل دیگر، از جمله کم آبی ناشی از تکرر ادرار، مرتبط باشد.

چشم های تار

سطح بالای قند خون منجر به تجمع قند در عدسی چشم می شود. که باعث خارج شدن و تجمع بیشتر آب در آن می شود و به همین دلیل بیمار دیابتی ممکن است دچار تاری و تاری دید به نام تاری دید شود که باعث از بین رفتن وضوح دید و ناتوانی در دیدن جزئیات دقیق می شود. بینایی یا کارایی عینک ممکن است نشانه دیابت باشد.

 

مهمترین علائم دیابت
مهمترین علائم دیابت

مهمترین علائم دیابت نوع ۱

علائم زیادی در دیابت نوع ۱ وجود دارد که مربوط به تولید نکردن انسولین کافی در بدن است که علاوه بر علائم عمومی شامل موارد زیر می شود:

کاهش وزن بی دلیل

ناتوانی سلول ها در به دست آوردن انرژی لازم از طریق غذا ممکن است بدن را به استفاده از چربی و عضله برای به دست آوردن انرژی به عنوان جایگزینی برای جبران نیاز خود سوق دهد که ممکن است باعث کاهش وزن حتی در صورت عدم تغییر در رژیم غذایی و تکرر ادرار شود. همچنین ممکن است به دلیل کاهش وزن باعث کاهش وزن شود. بدن کالری زیادی را از طریق ادرار دفع می کند.

کتون بالا در خون و ادرار

کاهش شدید سطح انسولین در جریان خون ممکن است منجر به افزایش شدید سطح قند خون شود و این ممکن است منجر به ظهور بسیاری از عوارض جدی شود که شامل افزایش سطح خون می شود . اسیدهای شناخته شده به عنوان کتون، در آنچه که از نظر علمی به عنوان کتواسیدوز دیابتی شناخته می شود (به انگلیسی: Diabetic ketoacidosis)، که با مخفف آن (DKA) شناخته می شود، و در برخی موارد، کتواسیدوز دیابتی می تواند اولین علامت دیابت باشد رخ می دهد. بیشتر در میان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱٫ در مقایسه با موارد دیابت نوع ۲ بیشتر است.

این مورد یکی از مواردی است که نیاز به درمان فوری دارد، بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید با اورژانس تماس گرفت:

 • از درد شکم به خصوص در کودکان رنج می برد.
 • احساس بیماری ، استفراغ.
 • بویی شبیه میوه یا پاک کننده لاک ناخن.
 • احساس خستگی و ضعف
 • افزایش سرعت تنفس و تغییر در ماهیت آن دشوار می شود.
 • تشنگی زیاد، ادرار زیاد.
 • گیجی
 • تشنج تشنجی؛
 • کما

علائم دیابت نوع ۲

در هنگام ابتلا به دیابت نوع ۲ علائمی وجود دارد که مربوط به ناتوانی بدن در پاسخگویی مناسب به انسولین است که علاوه بر علائم کلی شامل موارد زیر نیز می شود:

ظهور لکه های تیره روی پوست

ظهور لکه های تیره روی چین های پوست ممکن است با: مانند: یا زیر بغل، یا گردن، یا بین ران ها با قند خون بالا، و این وضعیت از نظر پزشکی به نام آکانتوز نیگریکانس (به انگلیسی: Acanthosis nigricans) شناخته می شود و پوست آسیب دیده اغلب دارای بافتی صاف و مخملی است.

گزگز و بی حسی اندام ها

سطح بالای قند خون می تواند بر روند سیستم گردش خون تأثیر بگذارد و این ممکن است باعث آسیب به اعصاب در قسمت های مختلف بدن شود و این وضعیت به عنوان نوروپاتی شناخته می شود و علائم آن از درد یا بی حسی یا بی حسی دست ها  و پاها متغیر است. شایان ذکر است که عدم درمان مناسب و افزایش مداوم قند خون می تواند عوارض جدی تری ایجاد کند و علائم به مرور زمان بدتر شوند.

تاخیر در بهبود زخم

دیابت می تواند از رسیدن اکسیژن کافی به بافت ها جلوگیری کند. که منجر به آهسته ترمیم زخم می شود ، علاوه بر این، سطح بالای قند خون ممکن است به اعصاب آسیب برساند و همانطور که قبلا ذکر شد منجر به آسیب شود. بنابراین در صورت قرار گرفتن در معرض زخم و با از بین رفتن درد، توانایی احساس درد کاهش می یابد. بیمار ممکن است تغییراتی را که ممکن است در زخم ها ایجاد شود یا ایجاد تاول یا عفونت که ممکن است منجر به عوارض جدی شود احساس نکند و شایان ذکر است که افراد دیابتی بیشتر مستعد خشکی و ترک خوردن پوست و مشکلات و عفونت ناخن پا هستند.

مهمترین علائم دیابت در مردان

علائم زیادی وجود دارد که مردان ممکن است به ویژه آن‌ها را تجربه کنند که ممکن است مربوط به دیابت باشد و اغلب با سلامت جنسی مرتبط است، از جمله:

 • انزال رتروگراد که به معنای آزاد شدن مایع منی در حین مقاربت به سمت مثانه به جای آلت تناسلی است.
 • اختلال نعوظ که ممکن است در مردان مبتلا به دیابت زودتر از افراد غیر دیابتی رخ دهد و در روابط زناشویی مشکل ایجاد کند، اما درمان های مفیدی دارد.
 • تستوسترون پایین : که ممکن است علائم ایجاد کند. مانند: توده عضلانی کم، افسردگی ، انرژی کم و میل جنسی ضعیف.

علائم دیابت در زنان

زنان بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قارچی واژن هستند که به آن کاندیدیازیس واژینال نیز گفته می شود و علائم آن درد، ناراحتی، خارش واژن و افزایش ترشحات واژن علاوه بر احساس ناراحتی در هنگام رابطه جنسی است و ارزش دارد. ذکر آسیب عصبی یا مشکلات جریان خون ناشی از دیابت می تواند علائم دیگری را ایجاد کند. مانند: خشکی یا تحریک واژن، بی تفاوتی جنسی ، کاهش حس در حین مقاربت و مشکلات در رسیدن به ارگاسم.

مهمترین علائم دیابت که نیاز به مراجعه به پزشک دارد

زمانی که متوجه مهمترین علائم دیابت شدید، یا مشکوک هستید که فرد یا یکی از اعضای خانواده دیابت دارد، باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا هرچه این بیماری زودتر تشخیص داده شود، درمان زودتر شروع می شود. بنابراین، کاهش خطراتی که ممکن است در نتیجه به تأخیر انداختن درمان ایجاد شود.  به طور کلی، پیگیری مداوم پزشکی تا زمانی که سطح قند خون در هنگام تشخیص دیابت ثابت شود، مورد نیاز خواهد بود.

 

 

منبع: https://mawdoo3.com/

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دو =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا