دانستنی ها

موارد معروف کشور چین که موجب شهرت این کشور شده است

موارد معروف کشور چین بسیار گسترده است، از این رو در این مقاله برخی از آنها را گرد آورده ایم، در ادامه به بررسی موراد معروف می پردازیم.

موارد معروف کشور چین بسیار گسترده است، از این رو در این مقاله برخی از آنها را گرد آورده ایم، در ادامه به برسی برخی از موراد معروف چین می پردازیم.

چین (به انگلیسی: China)، با نام رسمی جمهوری خلق چین، کشوری آسیایی است که در قسمت شرقی این قاره واقع شده و با دریاهای زیادی از جمله دریای چین شرقی، دریای زرد و دریای چین جنوبی همسایه است. چین با ۱٫۴ میلیارد نفر جمعیت از نظر جمعیت در رتبه اول جهان قرار دارد و پایتخت آن پکن پرجمعیت ترین پایتخت جهان است و چین یکی از مراکز فرهنگی، اداری، آموزشی و اقتصادی پیشرو در جهان است.

چین منطقه بسیار وسیعی دارد. با مساحتی بالغ بر ۹۵۹۶۹۶۰ کیلومتر مربع با ۱۴ کشور از جمله روسیه، افغانستان و برمه مرزهای زمینی مشترک دارد، به دلیل تنوع جاذبه های طبیعی خود متمایز است که معروف ترین آنها قله اورست است. واقع در رشته کوه هیمالیا، بلندترین قله کوه در جهان با ارتفاع تا ۸٫۸۵۰ متر. چین دارای دو منطقه اداری ویژه، هنگ کنگ و ماکائو است.

قلمرو چین شامل منابع طبیعی بسیاری است که مهمترین آنها زغال سنگ، گاز طبیعی ، سنگ آهن، نفت و هلیوم است و بزرگترین صادرکننده کالا در جهان و دومین وارد کننده بزرگ در جهان است.

چین قدیمی ترین شکل های زندگی و اولین تمدن هایی را که بشر از آغاز تاریخ به خود دیده است، زیرا قدمت آثار باستانی کشف شده به ۱٫۷ میلیون سال می رسد و نشان دهنده وجود حیات در آن زمان است.
اولین امپراتوری تاریخ، که در سال ۲۲۱ قبل از میلاد به دست اولین امپراتور چین، کین شی هوانگ، تأسیس شد و سپس خانواده های زیادی از حکومت چین پیروی کردند. پایان امپراتوری چین در سال ۱۹۱۱ پس از یک انقلاب علیه سلسله چینگ، آخرین سلسله حاکم امپراتوری، بود. جمهوری خلق چین در ۱ اکتبر ۱۹۴۹ تأسیس شد و رسماً یک جمهوری سوسیالیستی متحد تک حزبی است.

مکان دیدنی معروف کشور چین

چین به خاطر تعدادی از مکان‌ های دیدنی که شهرت بین‌المللی به دست آورده‌اند و گردشگران از سراسر جهان را برای بازدید به سمت خود جذب می‌ کنند، مشهور است، مهم‌ترین این جاذبه‌ها عبارتند از:

 • دیوار بزرگ چین مشهورترین بنای دیدنی چین است و شهرت زیادی به دست آورده است. این دیوار تا مسافتی بالغ بر ۲۱۱۹۶ کیلومتر امتداد دارد و به عنوان موارد معروف کشور چین مورد بررسی قرار می گیرد. ساخت آن بین سال‌ های (۲۲۰ قبل از میلاد – ۲۰۶ قبل از میلاد) آغاز شد. بیشتر دیوار توسط سلسله مینگ ساخته شد که به ساخت آن برای اهداف حفاظتی نظامی اهمیت می‌داد.
 • بودای غول پیکر لشان یکی از بزرگترین مجسمه های بودا در جهان است، مجسمه ای کنده کاری شده که در قرن هشتم پس از میلاد ساخته شده است، این مجسمه در یک معبد بودایی در کوه آمای، یکی از زیباترین کوه های آن واقع شده است. واقع در چین، جایی که سه رودخانه در عمق ۷۱ متری زیر پای کوه به هم می رسند.
 • کاخ تابستانی : این کاخ یکی از معروف ترین کاخ های چینی است که در پکن قرار دارد و شامل یک باغ طبیعی است که علاوه بر ساختمان ها، معابد و پل هایی که در داخل آن قرار دارد، دارای چشمه های آب بسیار زیبا است. ۱۷۵۰ پس از میلاد، اما در طول جنگ که در سال ۱۸۶۰ پس از میلاد ساخته شد ویران شد و دوباره در سال ۱۸۸۶ پس از میلاد بازسازی شد.
 • کاخ پوتالا: این کاخ یک شاهکار معماری خیره کننده است، علاوه بر این که یک مرکز تاریخی و مذهبی برای بودیسم تبتی است، این کاخ شامل چندین ساختمان از جمله کاخ سفید، کاخ سرخ و صومعه معبد جوکانگ است که یک معبد بودایی است. این کاخ در دره لهاسا در فلاتی با ارتفاع ۳۷۰۰ متر واقع شده است.
 • تراس های برنج هونگه هانی: تراس های بزرگی هستند که در استان یوننان چین واقع شده اند و در مساحتی به وسعت ۱۶۶۰۳ هکتار (۰۳/۱۶۶ کیلومتر مربع ) وسعت دارند. این تراس ها یک سیستم آبیاری پیچیده هستند که هزاران سال پیش توسط چینی ها توسعه یافته است.

شخصیت های معروف کشور چین

معروف کشور چین
معروف کشور چین

چین به خاطر چندین شخصیت تاثیرگذار و مشهور در طول تاریخ در بسیاری از زمینه ها از ادبیات و زبان گرفته تا دنیای سینما و فیلم شناخته شده است. از برجسته ترین چهره های چینی که در تاریخ ظهور کرده اند:

 • کنفوسیوس: (۵۵۱ قبل از میلاد – ۴۷۹ قبل از میلاد)، اولین فیلسوف چینی، و مشهورترین فیلسوف جهان در طول تاریخ، کنفوسیوس علاوه بر فیلسوفی بزرگ، معلم و نماد سیاسی مشهوری بود. یکی از برجسته ترین کارهای او ایجاد یک دکترین که شامل تمام سنت های چینی است که در مورد رفتار اجتماعی و اخلاقی صحبت می کند.
 • جکی چان: متولد ۱۹۵۴، او یک ستاره و کارگردان مشهور سینما از هنگ کنگ است. او به دلیل ادغام هنرهای رزمی با حس کمدی در فیلم هایش شناخته شده است. هالیوود او را از طریق اولین فیلم هایش که تماشاگران دوست داشتند، می شناخت. یکی از برجسته ترین فیلم های او به دلیل منحصر به فرد بودن و منحصر به فرد بودنش، کمدی اکشن (ساعت شلوغی) است که موفقیت زیادی در درآمد سینمای آمریکا به دست آورد.
 • تسونگ دائو لی: متولد ۱۹۲۶، فیزیکدان مشهور چینی است و بعداً تابعیت آمریکا را دریافت کرد.
 • دالایی لاما: متولد ۱۹۳۵، رهبر مذهبی فرقه بودایی تبت و فعال سیاسی است که و پیروانش به دنبال استقلال تبت و ایجاد یک نهاد مستقل از چین بودند، اما تمام تلاش خود را کردند. موفق نشدند و چین به خواسته های او پاسخ نداد و او به هند تبعید شد و در سال ۱۹۸۹ پس از میلاد به لاما جایزه صلح نوبل را برای قدردانی از تلاش های او دریافت کرد.
 • دو فو: (۷۱۲ پس از میلاد – ۷۷۰ پس از میلاد) شاعر بزرگ شناخته شده ای است که به دلیل شعر سازمان یافته یا به اصطلاح «لوشی» شهرت زیادی دارد. فو پیرو آموزه کنفوسیوس بود، اما موفق به پیروی کامل از آن نشد و با سفر در سراسر کشور و سرودن شعر به زندگی خود ادامه داد و شعر او پس از مرگش شهرت یافت و برخی آن را بهترین شعر تاریخ دانستند.

معروف ترین صنایع چین

چین به عنوان یکی از بهترین بازارهای تولیدی که کالاهای خود را در بازارهای مختلف جهانی عرضه می کند،  شهرت گسترده ای دارد و چین به دلیل صنایع مختلف خود متمایز بود که در میان آنها برندهای بسیار معروفی ظهور کردند که مهمترین آنها عبارتند از:

 • لنوو از نظر تعداد محموله بزرگترین تولید کننده کامپیوترهای شخصی در جهان است و همچنین تلویزیون تولید می کند.
 • هوآوی: (به انگلیسی: Huawei) سازنده گوشی های هوشمند است که به خاطر گوشی هایش که در همه بازارها یافت می شود شهرت جهانی دارد و در بازار چین از تقاضای بالایی برخوردار است.
 • گریت وال موتورز یک شرکت خودروسازی با شهرت جهانی و بزرگترین تولید کننده خودروهای شاسی بلند در چین است.
 • Haier یک تولید کننده لوازم الکترونیکی خانگی است که با ارائه راه حل های هوشمند برای لوازم خانگی متمایز است.
 • TCL ، یک تولید کننده مشهور تلویزیون ، اخیراً با وب سایت بازی Iqiyi قرارداد بسته است تا بهترین تجربه را با گزینه های دیجیتال مختلف برای مشتریان خود فراهم کند.

معروف ترین غذا ها

 

چین با داشتن یکی از خوشمزه ترین و معروف ترین آشپزخانه هایی که امروزه در سرتاسر جهان پراکنده شده است، به دلیل رنگ ها، عطرها و طعم های متمایز غذاهای چینی که شاید در آشپزخانه های دیگر یافت نمی شود، مشخص می شود. از معروف ترین غذاهای چینی که در سراسر جهان شهرت زیادی به دست آورده اند:

 • کوفته ها: کوفته ها یک غذای معروف کشور چین و غذای سنتی چینی هستند که قدمت آن به ۱۸۰۰ سال قبل می رسد. این گوشت چرخ کرده با سبزیجات خرد شده است که در یک تکه نازک خمیر پیچیده شده است.
 • Wontons: (به انگلیسی: Wontons) غذای محبوبی از زمان سلسله تانگ بین سال های ۶۱۸ بعد از میلاد تا ۹۰۷ بعد از میلاد است. این غذا در انقلاب زمستانی خورده می شود. ونتون ها از یک پای گوشت مثلثی تشکیل شده است که آب پز می شود و به سوپ اضافه می شود.
 • Chow Mein: غذایی است که از رشته فرنگی، نوعی گوشت ( مرغ ، گوشت یا ماهی) و ادویه های رنگی تشکیل شده است.
 • مرغ گونگ بائو (به انگلیسی: Gong Bao Chicken) یک غذای سبک سیچوانی است که به عنوان یک غذای معروف کشور چین شناخته می شود و حاوی مرغ پخته شده با ادویه جات و بادام زمینی سرخ شده است.
 • ما پو توفو: غذای ۱۰۰ ساله ای است که حاوی گوشت با توفو و ادویه های بسیار تند است.

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا