چالدرانشهرستان هافرهنگی و هنری

موزه جنگ چالدران در آذربایجان غربی احداث می شود

منطقه آزاد ماکو – چالدران  – فرماندار چالدران با اشاره به آغاز مطالعات طرح موزه جنگ چالدران در این شهرستان، گفت: برای راه اندازی این موزه در گام نخست هفت میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته که از این میزان یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تخصیص داده شده است.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، کریم حسین زاده، فرماندار چالدران  در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: احداث این موزه از جمله مهمترین ضرورت های جذب گردشگر در شمال آذربایجان غربی است و می تواند آثار تاریخی کشف شده از آن دوران را در خود جای دهد.
وی اظهار کرد: در جنگ چالدران بیش از ۲۷ هزار نفر از نیروهای مدافع کشور به شهادت رسیدند که این امر سند افتخاری برای کشورمان به شمار می رود.
وی با اشاره به اینکه یادمان جنگ چالدران و مقبره سیدصدرالدین تنها بخشی از آثار ثبت شده چالدران به شمار می رود، بیان کرد: این شهرستان ۱۰۴ اثر ثبت شده ملی و یک اثر ثبت شده جهانی به نام قره کلیسا دارد که برای جذب گردشگر در همه این بخش ها اقدامات خوبی انجام شده است.
فرماندار چالدران ادامه داد: امسال اعتبار خوبی برای توسعه بخش گردشگری این شهرستان در نظر گرفته شده که اختصاص یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال برای ساماندهی آسیاب آبی پارک شیرین بلاغ آواجیق و مرمت اطراف قره کلیسا و همچنین یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال برای ساماندهی جاده دسترسی به آبشار شُرشُر از جمله این اعتبارات به شمار می رود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، جنگ چالدران در شهریور سال ۸۹۳ هجری شمسی بین ایران و عثمانی و در نزدیکی های شهر چالدران به وقوع پیوست؛ چالدران در شمال آذربایجان غربی و در مرز ایران و ترکیه قرار دارد.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا