پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

همکاری سوختی بین مناطق آزاد ماکو و مرسین کلید خورد

منطقه آزاد ماکو – ماکو – همکاری های سوختی در دیدار مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با مدیران بزرگترین شرکت نفتی و پتروشیمی منطقه آزاد ‘مرسین’ ترکیه مورد توافق اولیه قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو که برای دیدار با سرمایه گذاران و مدیران منطقه آزاد مرسین به ترکیه سفر کرده است، روز جمعه در این جلسه افزود: ترکیه نزدیک به ۱۸ درصد از نیاز گازی و ۵۱ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران تامین می کند و راه اندازی کریدور و هاب سوخت بین ماکو و بندر مرسین می تواند برای هر ۲ کشور سودآور باشد.
غلامرضا سلیمانی با بیان فرصت ها و مزیت های سرمایه گذاری در منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد ایران، بیان کرد: ایران و ترکیه به عنوان ۲ شریک مهم تجاری و اقتصادی می توانند در اقتصاد انرژی همکاری های خوبی داشته باشند.
مدیر بزرگترین شرکت مخازن سوختی در منطقه آزاد مرسین نیز گفت: این شرکت در اندیشه تبدیل ترکیه به شاهراه ترانزیت نفت و گاز از شرق به غرب بوده و در این مسیر گام های مهمی برداشته است.
وی افزود: این شرکت علاوه بر حمل و نقل و ذخیره انواع مواد سوختی، در زمینه واردات و صادرات و نگهداری روغن های گیاهی نیز فعالیت می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مدیران این شرکت سوختی برای ساخت مخازن ذخیره سوخت در منطقه آزاد ماکو و در اختیار قرار دادن مخازن سوختی خود در بندر مرسین برای صادرات مورد نیاز ایران اعلام آمادگی کردند.
مرسین شهری بندری در سواحل دریای مدیترانه است و در جنوب ترکیه قرار دارد؛ منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.