پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

اجرای 341 طرح اشتغال مددجویی کمیته امداد در استان سمنان

پرداخت اعتبار برای اشتغال مددجویان ماکو ۴۸درصد رشد داشته است

به گزارش خبرماکو – مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو گفت: از ابتدای سال‌جاری، تاکنون هشت میلیارد و ۲۰۰میلیون ریال اعتبار برای اشتغال مددجویان این شهرستان پرداخت شده، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۴۸درصد رشد داشته است.

محمد محمدنژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: طبق دسپرداخت اعتبار برای اشتغال مددجویان ماکو 48درصد رشد داشته استتورالعمل ابلاغی تا پایان سال‌جاری، ۳۰۵ فرصت شغلی برای مددجویان تحت حمایت این اداره با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد ریال از محل صندوق امداد ولایت، تبصره ۱۶ بانکی و اشتغال پایدار روستایی فراهم می‌شود.

وی افزود: این شهرستان در حوزه اشتغال‎زایی مددجویان این نهاد، ماه گذشته رتبه نخست بین ۱۷ شهرستان استان را به خود اختصاص داده بود.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو اضافه کرد: دامپروری، پرورش طیور، مشاغل صنفی و خدماتی از جمله طرح های اشتغال‌زا در سال جاری در شهرستان ماکو است.

کمیته امداد امام خمینی (ره) چندین سال پیش سیاست‌های اشتغال مددجویان تحت حمایت را با اولویت مناطق مرزی، محروم و روستایی و اعطای امتیاز ویژه به برخی از مددجویان ابلاغ کرد.

بر اساس این سیاست ها، از طریق استعدادسنجی، آموزش‌های فنی وحرفه‌ای و اعطای وام، زمینه توانمندسازی، خوداتکایی، استقلال اقتصادی افراد و خانوارهای نیازمند فراهم می شود تا نیازمندان در تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی نقش موثری داشته باشند.

در این بخشنامه مناطق مرزی، محروم و روستایی در اولویت اجرای طرح‌های اشتغال قرار دارد و طرح های متناسب با شرایط اقلیمی هر منطقه یا طرح های منجر به مهاجرت معکوس از شهر به روستا حمایت می‌شود.
علاوه بر این به مددجویان مجری طرح‌های اشتغال دانش‌بنیان و کارآفرین و طرح‌های مربوط به اشتغال مردانی که با زنان سرپرست خانوار تحت حمایت کمیته امداد ازدواج کنند یا سرپرستی ایتام را بر عهده گیرند، امتیاز ویژه اعطا می‌شود.

تعداد مددجویان این نهاد در ماکو یک‌هزار و ۶۱۹ خانوار است، اما بر اساس سیاست جدید کمیته امداد امام خمینی (ره) و با هدف کاهش اثرات فشار اقتصادی به قشر ضعیف و طبقات پایین، ۹۵۱ خانوار جدید در قالب طرح تبصره ۱۴ تحت حمایت قرار گرفتند که این افراد تنها از خدمات ۲ برابری یارانه، وام‌های اشتغال در سال جاری بهره مند شدند.

کل جمعیت تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو با احتساب این افراد جدید ۲ هزار و ۵۷۰ خانوار با پنج هزار و ۶۸۶ نفر جمعیت است که نسبت به جمعیت شهرستان از لحاظ خانوار ۸.۵ و جمعیتی ۵.۱ درصد را تشکیل می‌دهند.

این شهرستان مرزی در شمال آذربایجان غربی و در مجاورت مرزهای ایران با ترکیه قرار دارد.


همزمان با دهه فجر؛ ۱۴۰ طرح اشتغالزایی کمیته امداد در ماکو راه اندازی می شود

اشتغال زایی پایدار برای ۱۲۰ مددجوی کمیته امداد ماکو

اشتغال زایی ۴۲۰نفر از طریق طرح‌های کمیته امداد ماکو

ماکو رتبه نخست اشتغال مددجویی را در آذربایجان‌غربی کسب کرد