اقتصادیچالدرانشهرستان ها

کشت سیب زمینی در چالدران آغاز شد

به گزارش خبرماکو – مدیر جهاد کشاورزی چالدران با اشاره به آغاز کشت سیب زمینی در چالدران گفت: پیش بینی می شود ۷۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت محصول سیب زمینی اختصاص یابد.

حسن جلالی  روز پنجشنبه در بازدید از اراضی زیر کشت سیب زمینی در این شهرستان افزود: سال گذشته ۷۰۰ هکتار از مزارع این شهرستان زیر کشت این محصول رفته بود که امسال براساس برآوردهای انجام شده ۵۰ هکتار افزایش خواهد یافت.

وی با با بیان اینکه چالدران به عنوان یکی از قطب های مهم تولید این محصول با ارزش در کشور به شمار می رود اضافه کرد: پیش بینی می شود از هر هکتار از اراضی زیر کشت به طور میانگین ۳۵ تن محصول برداشت شود.

مدیر جهاد کشاورزی چالدران بیان کرد: ارقامی که امسال سیب زمینی کاران این شهرستان اقدام به کشت آن کرده اند شامل “آگریا بامبا”، “ساتینا” و ۲ رقم جدید اصلاح شده “بیلوا” و “جلی” است.

جلالی با بیان اینکه تمام مراحل کشت، داشت و برداشت این محصول به صورت مکانیزه انجام می گیرد، ادامه داد: تمامی نهاده های مورد نیاز شامل کود و سم از جمله اوره و فسفاته و نیز تسهیلات اعتباری جهت تامین هزینه های کشت به آنان پرداخت می شود.

به گزارش خبرماکو ، همه ساله با مساعد شدن شرایط آب و هوای منطقه، سیب زمینی کاران این شهرستان، کشت خود را در اراضی کشاورزی آغاز می کنند و کشت این محصول تا ۲۰ اردیبهشت ماه در سطح شهرستان ادامه دارد.

این شهرستان بیش از ۳۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۲۸ هزار هکتار آن آبی و مابقی آن دیم است؛ چالدران در شمال آذربایجان غربی قرار دارد و از جمله شهرستان های محروم استان به شمار می رود.

چالدران ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی عمده محل درآمد مردم این شهرستان است؛ این شهرستان حدود ۲۰۰ روستا در ۲ بخش مرکزی و دشتک دارد.

کشت سیب زمینی در چالدران آغاز شد

سیب‌زمینی گیاهی است از تیره سیب‌زمینیان که دارای برگ‌های مرکب و بریده و گل‌های سفید یا بنفش است، این گیاه دارای رقم های مختلف است که آنها را به زودرس، دیررس و میانه‌رس تقسیم می‌کند و برحسب استفاده این گیاه به سیب‌زمینی خوراکی، علوفه‌ای و صنعتی تقسیم می‌شود.


بیش از ۱۵ هزار تن سیب زمینی در چالدران برداشت می شود

امسال بیش از ۲۴ هزار تن سیب‌زمینی در چالدران برداشت می‌شود

۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی در چالدران زیر کشت سیب‌زمینی رفت

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا