اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیسراسری

۲ طرح عمرانی با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد در ماکو افتتاح شد

به گزارش خبرماکو- با حضور “سعید محمد” مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، ۲ طرح عمرانی و آموزشی در منطقه آزاد ماکو در آذربایجان غربی افتتاح و همچنین عملیات اجرایی ۲ طرح عمرانی دیگر نیز آغاز شد.

به گزارش خبرماکو، در این آیین ها که نماینده مردم ماکو، ‌ چالدران و شوط در مجلس شورای اسلامی، ‌ امام جمعه و جمعی از مسوولان ماکو نیز حضور داشتند مدیرعامل سازمان منطقه آزاد این منطقه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: این طرح ها شامل یک مدرسه ۹ کلاسه در روستای “آداغان ” شهرستان ماکو است که با ۷۸ میلیارد ریال هزینه به بهره برداری رسید.

محمدرضا عبدالرحیمی افزود: دومین طرح افتتاحی نیز فاز اول پروژه سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریالی بخش خصوصی شهرک حمل و نقل و مرکز لجستیکی ” محور طلایی ” منطقه آزاد ماکو بود که در پس‌کرانه مرز بازرگان به بهره برداری رسید.


بیشتربخوانید: مشاور رییس جمهور، طرح بزرگ “مرکز لجستیک” منطقه آزاد ماکو را افتتاح کرد


وی ادامه داد: این پروژه در راستای توسعه ظرفیت های لجستیکی و تسهیل خدمات حمل و نقل و تجارت بین الملل به صورت مشارکتی بخش خصوصی با سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین افزایش تسهیلات فعالان حمل و نقل و رانندگان در حال آماده سازی است که فاز نخست آن افتتاح شد.

وی در ادامه با بیان اینکه این مجموعه لجستیکی دومین مجموعه بعد از ” آنا وطن” در زمینی به مساحت ۴۸ هکتار احداث شده و دارای ظرفیت توقف ۲۵۰ دستگاه کامیون و تریلر را داراست که با بهره برداری کامل از آن زمینه اشتغال مستقیم برای ۱۵۰ نفر فراهم می شود.

عبدالرحیمی اظهار داشت: این مجموعه لجستیکی، علاوه بر امکانات انبارداری، پارکینگ، ‌ نوبت دهی و از امکانات رفاهی نظیر سوئیت و اماکن اقامتی، نمازخانه و رستوران  برخوردار می باشد.

آغاز عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح جاده لجستیک و تبدیل کمربندی ماکو به بزرگراه

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: همچنین با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور، عملیات اجرایی تقاطع غیرهمسطح جاده لجستیک و قطعه اول تبدیل کمربندی ماکو – بازرگان به بزرگراه با اعتبار هزار و ۷۲۵ میلیارد ریال امروز آغاز شد.

۲ طرح عمرانی با حضور دبیر شورایعالی مناطق آزاد در منطقه ماکو افتتاح شد

وی ادامه داد: این پروژه در راستای تسهیل و تسریع در حمل و نقل بین المللی، تردد کامیون ها، افزایش ایمنی و کاهش سوانح و تصادفات و در ادامه احداث بزرگراه شهید سلیمانی (گیت ورودی – ماکو) و توسعه کمربندی ترانزیتی ماکو – بازرگان احداث می شود.


بیشتر بخوانید: مشاور رییس جمهور، طرح بزرگ “مرکز لجستیک” منطقه آزاد ماکو را افتتاح کرد


عبدالرحیمی اضافه کرد: پروژه احداث باند دوم محور کمربندی ماکو نیز به طول ۱۰ کیلومتر با اعتبار هزار و ۵۰ میلیارد ریال با پیمانکاری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) احداث می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین گفت: تقاطع غیرهمسطح جاده لجستیک و راه های ارتباطی آن نیز به طول ۲ کیلومتر با اعتبار اولیه ۶۷۵ میلیارد ریال از محل اعتبارات سازمان منطقه آزاد ماکو احداث می شود.

وی افزود: برای احداث این طرح که دارای یک دوربرگردان نیز خواهد بود، ۲ پل با دهنه ۲۰ متر و هر کدام به طول حدود ۲۳ متر نیز پیش بینی شده است.

عبدالرحیمی در ادامه با بیان اینکه میدان لجستیک به شکل بیضی به قطر کوچک ۴۴ متر و قطر بزرگ ۱۲۲ متر احداث خواهد شد، ادامه داد: در این پروژه، تکمیل باند دوم لجستیک به طول ۴۰۰ متر، احداث ‌باند های کاهش سرعت و افزایش سرعت و نیز ۵۸ هزار متر مربع آسفالت ریزی درنظر گرفته شده است.

وی افزود: این پروژه را نیز قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و موسسه عاشورا اجرا خواهد کرد.

به گزارش ایرنا، مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور امروز از واحدهای تولیدی در شهرک صنعتی شماره یک ماکو از جمله واحد تولیدی دارو، پوشاک، کفش، خوراک دام، طیور و آبزیان نیز بازدید کرد.

سعید محمد روز شنبه جهت بازدید از طرح های عمرانی و سرمایه گذاری منطقه آزاد ماکو به این منطقه سفر و در مدت حضور در این منطقه از ظرفیت منطقه آزاد تجاری ماکو و مناطق ویژه آذربایجان غربی بازدید می کند.

منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان‌های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی‌الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =

دکمه بازگشت به بالا