تا پایان برنامه ششم توسعه؛ حدود ۲میلیون فرصت شغل روستایی در منطقه آزادماکو ایجاد می شود

منطقه  آزاد ماکو – ماکو – مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: یک میلیون و ۹۱۴ هزار فرصت شغلی در روستاها و مناطق عشایری تا پایان برنامه ششم توسعه کشور از طریق احداث و توسعه بنگاه های اقتصادی رقابت پذیر و صادرات گرای بخش های خصوصی و تعاونی ایجاد می شود

به گزارش ایرنا، غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در پنجمین همایش روز ملی عشایر و روستاییان که با حضور معاون اول رپیس جمهوری برگزار شد، بیان کرد: توسعه حداقل ۵۴ خوشه کسب و کار روستایی و بهره برداری و ساخت ۹۸ ناحیه صنعتی روستایی از برنامه های توسعه روستایی در قالب برنامه ششم توسعه کشور در منطقه آزاد ماکو است.
وی طبیعت بکر و ویژگی های اقلیمی این منطقه را منحصر به فرد خواند و ادامه داد: در چشم انداز طراحی شده ماکو به منطقه ای هوشمند، سبز، توسعه یافته، پایدار، فراگیر و دروازه اتصال ایران به اروپا تبدیل می شود.
وی با تشریح اهداف توسعه روستایی در برنامه ششم توسعه نیز بیان کرد: طرح محرومیت زدایی ۲۰ روستای چالدران توسط بنیاد علوی، توانمندسازی و اعطای تسهیلات خوداشتغالی به مددجویان و اقشار آسیب پذیر توسط کمیته امداد امام (ره)، طرح آبادانی دهستان ‘چای باسار’ و ‘قره تپه’ توسط قرارگاه پیشرفت و آبادانی سپاه بخشی از پروژه های سایر نهادهای توسعه گر در منطقه آزاد ماکو است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از استقرار و ارائه خدمات شتابدهی به استارت آپ ها به ویژه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات خبرداد و اضافه کرد: انتقال فناوری های روز دنیا و ایجاد ارتباط با مراکز علمی و تحقیقاتی در سطح بین المللی، برگزاری دوره شناسایی و آموزش عاملان خوشه های کسب و کار روستایی از جمله اقدامات سازمان در توسعه روستایی سازمان منطقه آزاد ماکو است.
وی با اشاره به طراحی کارت دیجیتالی’ماکووندی’ به عنوان بستر ارائه خدمات الکترونیک شهروندی در منطقه آزاد ماکو گفت: این طرح به عنوان بستری برای عرضه خدمات گردشگری، تجارت الکترونیک و سامانه مدیریت مالی همراه مسافر در حال اجرا است.
سلیمانی به امضای تفاهم نامه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان توسعه زیرساخت های ارتباطی اشاره کرد و افزود: در راستای چهار خدمت اصلی دولت شامل بهداشت، آموزش، مالی و کشاورزی (به صورت الکترونیکی در مناطق روستایی) ایجاد پنجمین قطب دیتاسنتر کشور در منطقه و پیاده سازی پایلوت گمرک هوشمند در بازرگان در دستور کار سازمان قرار گرفت.
وی توسعه زیرساخت های اشتغال در بستر فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک و پیاده سازی طرح سیماک و GNAF در منطقه آزاد ماکو را حائز اهمیت خواند و ادامه داد:‌ مرکز دیجیتال جاده ابریشم و صادرات محصولات حوزه ICT با پیاده سازی قطب دیجیتال کشور در منطقه آزاد ماکو راه اندازی می شود.
به گزارش ایرنا، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + پانزده =