پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

۸.۴ میلیارد ریال برای تثبیت شن های بورالانِ ماکو هزینه شد

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ماکو گفت: هشت میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال برای تثبیت شن های روان در منطقه بورالان این شهرستان هزینه شد.

یعقوب وهاب زاده روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: سه میلیارد ریال از این میزان در روستاهای «ولی کندی» و «قوش» برای کاشت چهار هزار و ۵۰۰ اصله نهال هزینه شد.
وی بیان کرد: حدود پنج میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال نیز برای کاشت ۱۲۰ هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر در ۱۲۰هکتار از اراضی روستای «یخلقان» هزینه شد.
وی با تاکید بر اینکه اعتبار ویژه برای اجرای طرح های بیابان زدایی در این منطقه به صورت سالانه اختصاص می یابد، افزود: با اقدامات عمرانی این اداره تا حدود زیادی این کانون ها مهار و با مشارکت اهالی منطقه، طرح های احیای منابع طبیعی نیز برای توسعه پوشش گیاهی منطقه اجرا شد.
وی اضافه کرد: علاوه بر اجرای طرح های مختلف بیابان زدایی در یکهزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی بحرانی منطقه، طرح های «قرق» و «فنس کشی» نیز انجام شد.
به گزارش خبرماکو منطقه ۶۸ هزار هکتاری بورالان ماکو در شمال آذربایجان غربی قرار دارد و ۱۵ هزار هکتار آن در شرایط حاد اقلیمی است.
دشت بورالان به واسطه زیبایی طبیعی در ایام گذشته به بهشت ایران معروف بود؛ دشت پهناوری که ۳۲ روستا و یکهزار و ۴۱۰ خانوار روستایی و عشایری را با ۱۰۰ هزار واحد دامی در خود جای داده و هم اکنون به بیابان تبدیل شده است.
بورالان می توانست به واسطه وجود چشمه پرآب «چشم ثریا» و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگ ها و آداب و رسوم، یکی از قطب های گردشگری ایران به ویژه توریسم طبیعی باشد.
متاسفانه پدیده شن های روان از دهه ۷۰ به دلیل عوامل انسانی، چرای بی رویه دام و شرایط خاص جغرافیایی منطقه را فرا گرفته و آثار این پدیده هنوز هم در منطقه قابل مشاهده است.
به گفته کارشناسان حدود سه هزار سال پیش گدازه های آتشفشانی ناشی از فوران رشته کوه های آرارات تاثیر نامطلوبی بر این منطقه بجا گذاشت و به دنبال آن هوازدگی و فرسایش خاکی و بادی و چرای بی رویه دام، پدیده شن های روان را در منطقه ایجاد کرده است.