اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاماکو

مدیر کل گمرک بازرگان،
۲۴۳ هزار تن کالا از مرز بازرگان صادر شده است

صادرات ۲۴۳ هزار تن کالا از مرز بازرگان: در 9 ماهه نخست سال‌جاری، 242 هزار و 990 تن کالا از طریق این مرز صادر شده است.

به گزارش خبرماکو- مدیرکل گمرک مرز بازرگان گفت: در ۹ ماهه نخست سال‌جاری، ۲۴۲ هزار و ۹۹۰ تن کالا از طریق این مرز صادر شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رامین ظهیری روز پنج شنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرماکو اظهار کرد: محصولات صادراتی از این مرز شامل اقلام پتروشیمی، نباتی، کشاورزی، سنگی، اشیای سرامیکی و شیشه‌ای، قراضه و ضایعات آهن و فولاد و محصولات نساجی است.

وی افزود: ارزش دلاری کالاهای صادر شده در این مدت ۱۴۰ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۴۱۴ دلار بوده که نسبت به مشابه سال قبل ۷۲ درصد رشد داشته است.

مدیرکل گمرک بازرگان اضافه کرد: در این خصوص ۶ هزار و ۱۸۰ فقره اظهار نامه صادر شده که سال گذشته در این مدت زمانی، این رقم سه هزار و ۴۷۶ مورد بود و امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۸ درصد رشد را شاهد هستیم.

صادرات سایر گمرکات از طریق مرز بازرگان بیش از ۸۳۲ هزار تن است

ظهیری ادامه داد: همچنین در این مدت صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز ۸۳۲ هزار و ۲۰۴ تن است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ در صد کاهش داشته است.

۲۴۳ هزار تن کالا از مرز بازرگان
۲۴۳ هزار تن کالا از مرز بازرگان

به گفته وی، ارزش دلاری صادرات سایر گمرکات از طریق این مرز یک میلیارد و ۲۱۴ میلیون و ۹۲۹ هزار و ۱۲۰ دلار برآورد شده در حالی که سال گذشته در این مدت، این رقم یک میلیارد و۳۸۷ میلیون و ۳۸۴هزار و ۴۹۲ دلار بود، که نسبت به مشابه سال قبل ۱۲درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک بازرگان تاکید کرد: در این خصوص نیز ۱۲ هزار و ۷۷۶ مورد اظهار نامه صادر شده است، که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۱ درصد کاهش دارد.

به گزارش خبرماکو، گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی در داخل محدوده منطقه آزاد ماکو واقع شده است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 16 =

دکمه بازگشت به بالا