اخبار منطقه آزاد ماکو

برگزاری مسابقات مناظره دانشجویان در آذربایجان غربی برای رشد روحیه انتقادی

به گزارش خبرماکو به نقل از خبرگزاری فارس از ارومیه، امین رستم‌زاده عصر امروز در جمع خبرنگاران در ارومیه، اظهار داشت: پنجمین دوره مسابقات ملی مناظره دانشجویان در دانشگا‌ه‌های آذربایجان غربی برگزار می‌شود، تا از این رهگذر به مطالبات مقام معظم رهبری پاسخ داده شود.

وی با اشاره به اینکه مرحله استانی و دانشگاهی در دانشگاه‌های مناطق مختلف کشورمان برگزار خواهد شد، ادامه داد: در دانشگاه‌های تهران و سایر استان‌های ایران اسلامی به طور قطع این سری مسابقات با استقبال جامعه دانشجویی روبه‌رو خواهد شد.

این مسئول در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه علاقه‌مندان جهت شرکت در این رقابت برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر و یافتن پاسخ سؤالات موردنظر خود می‌توانند با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنند یا اینکه وب‌سایت مسابقات ملی مناظره دانشجویی مراجعه کنند.

وی به نقش سازنده و تاثیرگذار دانشگاه در تربیت نسل متفکر، خلاق، تئوری‌پرداز، صاحب فکر و اندیشه اشاره کرد، افزود: با این خط مشی و رویکرد مسابقات مورد اشاره در سطوح ملی طراحی شده و در استان‌ها نیز به مرحله اجرا گذاشته می‌شود که امیدوار هستیم از تاثیر کافی و لازم برخوردار شوند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی تلاش برای رشد و شکوفایی روحیه گفت‌وگو، بسترسازی برای ایجاد و رشد افکار خلاق، تقویت روحیه انتقادی نسل جدید، ایجاد انگیزه در بین نسل جوان برای سوق یافتن در مسیر ارتقای دانش و آگاهی‌افزایی اهداف برگزارکننده‌‌های این سری مسابقات دانشجویی عنوان کرد.

این استاد دانشگاه ترغیب جوانان برای تلاش در مسیر بصیرت‌افزایی، پرداختن به مسائل روز فرهنگی، سیاسی و اجتماعی به شکل علمی و مطابق با واقعیت‌های موجود، تقویت کردن فعالیت‌های گروهی سازمان‌یافته اهداف دیگر طراحان این سری رقابت‌ها عنوان کرد.

*اطلاع‌رسانی بین دانشجویان برای حضور گسترده در این مسابقات

رستم‌زاده ضمن اشاره به برگزاری پنجمین دوره مسابقات ملی دانشجویان در دانشگاه‌های آذربایجان غربی با عنوان «یادواره خواجه نصیرالدین طوسی» در سطوح دانشگاهی و ملی خاطرنشان کرد: باید اطلاع‌رسانی گسترده و کافی بین جامعه هدف صورت گیرد، تا حضور پرشور مخاطبان را شاهد شویم.

این مسئول  در ادامه سخنان خود با اشاره به برگزاری مسابقات مورد اشاره با همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی و مشارکت دانشجویان، خاطرنشان کرد: التزام عملی به اخلاق اسلامی، پرهیز از وارد شدن به چالش‌های غیرمرتبط، تلاش برای کارآمد کردن مناظره‌ها مسائلی لازم و ضروری به شمار می‌رود که دانشجویان این موارد را با شرکت در مسابقات فرا می‌گیرند.

وی در ادامه بر ضرورت توجه داشتن به اهمیت تربیت نسلی صاحب فکر و اندیشه تاکید کرد، بیان داشت: ایران اسلامی به طور کلی جهان اسلام به شخصیت‌هایی نیاز دارد که ضمن ارائه افکار و ایده‌های متعالی شجاعت ارائه نظریه‌ها و ایده‌های مبتکرانه خود را نیز داشته باشند و در عین حال به اصول، اخلاق و منطق نیز پایبندی خود را نشان دهند.

رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی ضرورت پرداختن به این موضوع و اهمیت کادرسازی برای جمهوری اسلامی در دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه اشاره کرد و بیان داشت: با همراهی اساتید صاحب نام، نظریه‌پرداز و اندیشمند می‌توان نسل‌های بعدی انقلاب را از هر نظر بارور و توانمند کرد.

رستم‌زاده با خطاب قرار دادن دانشجویان به بازه زمانی ثبت‌نام این سری مسابقات اشاره کرد و گفت: علاقه‌مندان برای شرکت در این رقابت‌ها جهت ثبت‌نام از هم اکنون تا ۱۵ اردیبهشت ماه امسال فرصت دارند، برای این امر باید به دفاتر جهاددانشگاهی در دانشکده علوم و کشاورزی مراجعه کنند یا اینکه در معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی واقع در خیابان شهید بهشتی اقدام شود.

*اعزام افراد برگزیده به مرحله کشوری

این مسئول با اظهار اینکه علاقه‌مندان جهت ثبت نام واژه «مناظره» را همراه نام، نام خانوادگی و عنوان دانشگاه خود به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۲۰۶۰۶۶۰۰ ارسال کنند، خاطرنشان کرد: کارشناسان با شماره تماس ۰۴۴ – 33444070 به سوالات دانشجویان پاسخگو هستند.

وی با اشاره به اینکه برای همه تیم‌های شرکت‌کننده گواهینامه صادر خواهد شد، گفت: از طرف دیگر سه تیم برتر استانی که به مراحل بعدی راه یافته‌‌اند با اهدای جوایزی تجلیل می‌شوند، تا در این مسیر همواره با شور و اشتیاق مضاعف گام بردارند و چه‌بسا روز به روز تقویت نیز شوند.

این فعال دانشجویی با اشاره به اینکه جوایزی هم برای تیم اخلاق در نظر گرفته شده است، یادآوری کرد: پرداختن صرف به مسائل علمی، به چالش نکشیدن شخصیت فرد مقابل، خودداری از تخریب چهره دیگران بدون در دست داشتن مستندات به طور کلی رعایت اخلاق اسلامی و منش انسانی هنگام مناظره در انتخاب تیم اخلاق تاثیرگذار است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه مردم ما از بصیرت و بینش عمیق برخوردار هستند به طوری که با وجود تبلیغات سوء و مخرب دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران علیه انقلاب همواره در آئین‌های سیاسی و اجتماعی حضور پرشور و توام با اشتیاق دارند، گفت: اما برگزاری مناظره‌های علمی و تربیت نسل آینده برای این موضوع در ارتقای سطح آگاهی مردم تا اندازه زیادی اثر دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا