دانستنی ها

کارهای که بعد از غذا خوردن باید از آنها اجتناب کرد

چند مورد از کارهای که بعد از غذا خوردن باید از آنها اجتناب کرد آشنا می شویم که برای حفظ سلامت عمومی فرد باید از انجام آن اجتناب کرد.

بسیاری از افراد در سراسر جهان و در سنین مختلف از مشکلات گوارشی رنج می برند که عبارتند از سوء هاضمه، یبوست، گاز معده و درد معده که معمولاً نتیجه عادات غذایی و رفتاری نادرست است، بنابراین در این مقاله شما را با چند مورد از کارهای که بعد از غذا خوردن باید از آنها اجتناب کرد آشنا می کنیم که برای حفظ سلامت عمومی فرد باید از انجام آن اجتناب کند.

بعد از غذا خوردن نباید میوه بخورید

این یکی از عادات اشتباهی است که بسیاری از افراد پس از صرف غذا انجام می دهند، زیرا میوه ها به عنوان نوعی شیرین کننده مصرف می شوند، اما ممکن است باعث مشکلات گوارشی مانند نفخ و درد معده شود، بنابراین ترجیحاً حداقل یک ساعت بعد از آن مصرف شود.

بعد از غذا خوردن
بعد از غذا خوردن

نوشیدن چای 

این عادت به طور گسترده در کشورهای عربی و آسیایی گسترش یافته است، در حالی که ذکر شده است که برگ های چای حاوی درصد بالایی از اسیدها هستند که بر پروتئین های خورده شده در طول روز تأثیر می گذارد، زیرا آنها خشک می شوند و هضم آنها دشوار می شود، علاوه بر این که چای روی آن تأثیر می گذارد. ذرات آهن را در بدن تجزیه می کند که ممکن است منجر به برخی مشکلات سلامتی شود.

کمربند شلوار را باز نکنید

برخی افراد به دلیل احساس پری شکم بعد از ناهار کمربند خود را شل می کنند. اما این حرکت می تواند باعث پیچ خوردن روده و در نتیجه مشکل در هضم شود. بنابراین بازکردن کمربند را نیز می توان از جمله افعال ممنوع بعد از غذا خوردن محسوب کرد.

شنا و حمام کردن

این فعالیت ها منجر به افزایش جریان خون در اندام های فوقانی و تحتانی و در نتیجه ضعف در ناحیه شکم می شود که منجر به سوء هاضمه می شود.

راه بروید و حرکت کنید

درک اشتباهی از موضوع پیاده روی بعد از غذا وجود دارد، زیرا کسانی هستند که معتقدند این راه رفتن به هضم غذا کمک می کند، اما این درست نیست. زیرا مشخص شده است که پیاده روی بلافاصله بعد از غذا خوردن ممکن است منجر به سوء هاضمه شود.

خواب

این یکی از خطرناک ترین عادات برای سلامتی است، زیرا خوردن و خوابیدن مستقیم منجر به تجمع چربی در ناحیه شکم و در نتیجه ظاهر شدن شکمبه می شود و همچنین ممکن است منجر به عفونت و عفونت روده شود.

سیگار کشیدن

سیگار خطر ابتلا به سرطان و بیماری های جدی را افزایش می دهد، زیرا ثابت شده است که کشیدن یک نخ سیگار بعد از غذا معادل ده نخ سیگار است و همچنین مواد مغذی را می شکند تا بدن از آنها بهره مند نشود و به همین دلیل توصیه می شود بعد از غذا استراحت کنید. غذا خوردن، و برای مدتی حواس خود را پرت می کند.

روش صحیح غذا خوردن

  • برای جلوگیری از سوء هاضمه، نفخ و سایر مشکلات گوارشی، سه وعده غذایی اصلی را به پنج یا شش وعده غذایی کوچک تقسیم کنید.
  • آرامش، اجتناب از عوامل استرس و اضطراب؛ زیرا این امر باعث افزایش اسیدهای ترشح شده در معده می شود که بر روند هضم تأثیر می گذارد.
  • به منظور تسهیل فرآیند هضم، تسریع در بلع و در نتیجه حفظ وزن ایده آل، غذا را خوب بجوید.
  • بعد از اتمام غذا نیم ساعت بنشینید.
  • از خوردن شیرینی ها بلافاصله بعد از غذا خودداری کنید، زیرا در معده تخمیر می شوند و نمی شکنند.
  • مطمئن شوید که غذاهای متعادلی مصرف کنید که حاوی تمام مواد مغذی مفید هستند و نیاز به کاهش چربی و قند دارند.

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا