اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکو

کمبود اعتبارات واکسیناسیون و کم‌کاری قرنطینه‌های مرزی، از عوامل افزایش و شیوع انواع بیماری‌ها در سال گذشته بودند

کمبود اعتبارات واکسیناسیون و کم‌کاری قرنطینه‌های مرزی، از عوامل افزایش و شیوع انواع بیماری‌ها در سال گذشته بودند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور اظهار کرد: مرزها عامل اصلی ورود انواع بیماری های انسانی و حیوانی به کشور است.

به گزارش آوای آزاد آذربایجان، «دکتر مهدی خلج» رئیس سازمان دامپزشکی کشور در جلسه بررسی مسایل و مشکلات بخش دامپزشکی منطقه آزاد ماکو با اشاره به این که، مرزها عامل اصلی ورود انواع بیماری های انسانی و حیوانی می باشد گفت: پارسال در کشور از جهت کمبود اعتبارات واکسیناسیون نزدیک به متوقف شدن بود و در کنار آن بعضی عوامل از جمله کم کاری های قرنطینه های مرزی برای ضد عفونی کردن ماشین ها سبب افزایش و شیوع انواع بیماری ها گردیده بود.

دکتر مهدی خلج
دکتر مهدی خلج

وی اضافه کرد: هدف سازمان دامپزشکی ایجاد آرامش خاطر، برای مصرف کننده ها است که این مستلزم دقت مسئولان به شرایط پرورش دام و طیور، از جهت سالم بودن خوراک و مکان است تا غذایی سالم داشته باشیم.

خلج با اشاره به داکت های شستشو و ضد عفونی در مرز بازرگان گفت: مزر بازرگان بزرگترین مرزی است که با این ظرفیت واردات و صادرات و پتانسیل که از هر جای دنیا وارد مرزهای کشور میشوند و باید دقت بیشتری در کنترل و ضد عفونی ماشین ها داشت چرا که بیماری ها اکثرا از طریق ماشین های وارداتی شیوع پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه ۶۶ نوع محصول گوشتی و دامی از آذربایجان غربی به کشورهای جهان صادر میگردد افزود: کم کم تمامی تولیدکننده های دامی ما به تولید مرغ سایزی، رو آورده اند چون هم به صرفه میباشد و هم از جهت منافع ملی مقرون به صرفه است.
در این نشست مسئولین شبکه های دامپزشکی شهرستان های مجاور از جمله شوط، پلدشت و ماکو به بیان مشکلات دامی پرداختند که از جمله درخواست های آنان کمبود ماشین و فرسوده شدن آنها، وضعیت نابسامان ساختمان های دامپزشکی در منطقه و درخواست بودجه برای ترمیم و بازسازی آن بود.

حمیدرضا قهرمانزاده

خبرنگار و عکاس خبری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا