پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

پرداخت زکات در ماکو ۱۵۰ درصد افزایش یافت

به گزارش خبر ماکو- مدیر کمیته امداد امام‌خمینی (ره) ماکو گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۱۵ میلیارد ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده که ۱۵۰ درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.پرداخت زکات در ماکو ۱۵۰ درصد افزایش یافت

محمد محمدنژاد روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: سال گذشته زکات جمع آوری شده در این مدت ۶ میلیارد ریال بود که امسال این مبلغ ۹ میلیارد ریال بیشتر شده است.

وی افزود: بیشترین مبالغ جمع‌آوری‌شده از محل زکات بین فقرا توزیع شده و بخشی از آن نیز برای احداث مساجد و حسینیه در این شهرستان هزینه می‌شود.

مدیر کمیته امداد امام خمینی (ره) ماکو اضافه کرد: ۸۰۰ میلیون ریال از زکات پرداختی در روستاها برای فعالیت‌های عام‌المنفعه هزینه شده‌است.

به گزارش خبر ماکو زکات در آذربایجان‌غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد؛  زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است و به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده‌ و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایت‌های اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می‌گیرد.