اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیپلدشتشهرستان ها

افزایش بیش از ۷ برابری تردد مسافر از مرز پلدشت

به گزارش خبر ماکو، مدیر پایانه مرزی پلدشت با بیان اینکه این پایانه یکی از معابر مهم زمینی کشور است، گفت: طی سال گذشته، تردد مسافر از مرز پلدشت ۳۵هزار و ۳۲۰نفر است، که نسبت به مشابه سال قبل ۶۴۷ درصد افزایش دارد.

محمدرضا دربندی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبر ماکو متوسط تردد مسافر از مرز پلدشت، از این مرز را ۹۷ نفر عنوان کرد و افزود: از این تعداد یک هزار و ۲۵۶نفر مربوط به مسافر خروجی ایرانی، ۱۶ هزار و ۱۷۲ نفر مسافر خروجی خارجی که به ترتیب نسبت مدت مشابه سال قبل ۱۶۴درصد و ۷۷۸درصد رشد دارد. 

وی ادامه داد: همچنین مسافر ورودی ایرانی یک هزار و ۲۹۲نفر و مسافر ورودی خارجی نیز ۱۶هزار و ۶۰۰نفر بوده که نسبت به مشابه سال قبل به ترتیب ۱۶۵ درصد و ۷۶۴ درصد افزایش داشته است. 

تردد کامیون از مرز پلدشت

بیش از ۴۲ هزار دستگاه کامیون سال گذشته از مرز پلدشت تردد کرد

مدیر پایانه مرزی پلدشت همچنین از افزایش حدود بیش از ۱٫۵ برابری تردد کامیون از طریق این پایانه خبر داد و افزود: ۴۲ هزار و ۳۳۹ دستگاه کامیون از این مرز عبور کرد که البته نسبت به سال پیش از آن، ۱۳۷ درصد افزایش داشت.

محمدرضا دربندی متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۱۱۶ دستگاه عنوان کرد و ادامه داد: در این مدت ۱۰ هزار و ۴۵۰ دستگاه کامیون ایرانی و ۲۷ هزار و ۴۵ کامیون خارجی از کشور خارج شده که نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل خروج کامیون ایرانی ۷ درصد افزایش و کامیون خارجی ۳۶۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: تعداد کامیون ورودی ایرانی از طریق این مرز نیز چهار‌ هزار و ۶۳۹ دستگاه و کامیون خارجی ۲۰۵ دستگاه بوده که این تعداد نیز نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۰۶ درصد افزایش و ۲۴۷ درصد افزایش دارد.

دربندی اضافه کرد: تمامی رویه های گمرکی در پایانه مرزی پلدشت فعال بوده و مشکل خاصی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش خبر ماکو، آذربایجان‌غربی علاوه بر مرز مشترک با نخجوان در پلدشت و تمرچین با شمال عراق تنها استان کشورمان است که با ترکیه از طریق مرز بازرگان، رازی خوی و سرو ارومیه نیز مرز زمینی دارد.

پایانه مرزی پلدشت از شاهراه‌های کم‌نظیر جمهوری اسلامی ایران در دستیابی به بازارهای آسیای میانه از طریق آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود.

این پایانه در ۴۷ کیلومتری غرب ماکو و در جوار رودخانه مرزی ارس قرار دارد و حدود ۴۰ سال از فعالیت رسمی آن می‌گذرد.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =

دکمه بازگشت به بالا