اخبار منطقه آزاد ماکوفرهنگی و هنری

اقامت گردشگران منطقه آزاد ماکو رشد ۴.۸۲ درصدی داشته است

مدیر گردشگری و دبیر ستاد نوروزی سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بیش از ۳۰ هزار نفر  در مدت  ۱۶روز طرح نوروزی امسال در این منطقه اقامت کرده اند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، مهدی عبدالله زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: این تعداد در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل رشد ۴.۸۲ داشته است.

وی با بیان اینکه اقامت گردشگران در منطقه آزاد ماکو علاوه بر هتل ها، مهمانپذیرها، کاشانه مهمان ها، در خوابگاه های ادارات، مدارس، اسکان چادری، کمپ های موقت صورت می گرفت، ادامه داد:  بیشترین تعداد اقامت در طول ایام نوروز مربوط به مراکز اسکان و اقامت وابسته به آموزش و پرورش (مدارس و خانه معلم) با ۳۲.۵۴ درصد می باشد.

وی اظهار داشت: با افتتاح مرکز خرید امید در ماکو، مرمت و احیای آثار تاریخی از جمله قلعه قبان ماکو و همچنین برگزاری جشن های شب های نوروز در ایام تعطیلات شاهد رشد گردشگری و افزایش اقامت گردشگران در منطقه آزاد ماکو بودیم.

به گفته مدیر گردشگری و دبیر ستاد نوروزی سازمان منطقه آزاد ماکو، کاخ موزه باغچه جوق ماکو با حدود ۱۵ هزار نفر بازدید کننده در طول ایام نوروز بعد از مجموعه تخت سلیمان رتبه دوم بازدید را در بین مراکز تاریخی استان آذربایجان غربی داشته است.

وی ادامه داد: قلعه قبان نیز که از سال ۱۳۹۵ عملیات مرمت و احیا و منظر سازی آن در راستای پرونده ثبت منظر تاریخی، طبیعی منطقه آزاد ماکو آغاز شده است به طور متوسط روزانه حدود ۲۵۰ نفر بازدید کننده داشته است

وی همچنین خاطر نشان کرد:  در مدت ۱۶ روز بیش از ۶۹ هزار نفر مسافر ایرانی از گمرکات منطقه برای سفر به کشورهای خارجی به ویژه ترکیه، ترددکردند که  نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته حدود ۷۸.۷۹ درصد رشد نشان می دهد.

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به حجم زیاد مسافران عبوری از منطقه، با مرمت و احیای اثار تاریخی منطقه و ایجاد مراکز تفریحی و خرید متنوع و همچنین مراکز اقامتی مناسب در سال های آتی شاهد افزایش ماندگاری گردشگران و همچنین رشد و توسعه گردشگری در منطقه آزاد ماکو خواهیم بود

وی در پایان حاطر نشان کرد: در طول ایام نوروز ۹۷ کاخ موزه باغچه جوق ماکو، مجموعه تاریخی سنگر و قلعه قبان ماکو جز پنج اثر و سایت تاریخی پر بازدید استان آذربایجان غربی قرار دارد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است، که با آثار تاریخی کاخ موزه باغچه جوق، دخمه سنگی فرهاد، عمارت کلاه فرنگی، حمام تاریخی ماکو، پل پنج چشمه، قره کورپو (پل سیاه)، پل قلعه جوق، کوه قیه، کوه چرکین، ساختمان بیمارستان قدیمی ارتش و سد بارون از جمله جاذبه های گردشگری  و اماکن مهم برای بازدید علاقه مندان و گردشگران نوروزی آماده سازی شده بود.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =

دکمه بازگشت به بالا