اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادیشهرستان هاماکو

مدیر پایانه مرزی بازرگان اعلام کرد،
بیش از ۲۱هزار دستگاه کامیون از مرز بازرگان تردد کرد

به گزارش خبر ماکو – مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: در یک ماهه سالجاری، تردد کامیون از این پایانه به ۲۱هزار و ۷۷دستگاه رسید که نسبت به مدت مشابه سال قبل، یک درصد کاهش دارد.

بهرام سلمان زاده روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار خبر ماکو افزود: این پایانه به صورت ۲۴ ساعته فعال است و کارکنان مستقر در این مرز به صورت شبانه روزی خدمات رسانی می‌کنند و فعالیت این پایانه در امر واردات، صادرات و ترانزیت کامیون‌ها بی وقفه ادامه دارد.

وی با بیان اینکه عمده مقاصد ترانزیتی کامیون‌هایی که از بازرگان گذر می کنند، مرزهای باشماق، خسروی و آستارا است، اظهارداشت: این امر نشان دهنده ظرفیت بالای مرز بازرگان در ورود و خروج تجاری به کشور است.

مدیر پایانه مرزی بازرگان متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز را ۶۸۰دستگاه عنوان کرد و ادامه داد: امسال در مجموع هشت هزار و ۵ دستگاه کامیون از کشور خارج شده و ۱۳ هزار و ۷۲ دستگاه کامیون نیز وارد کشور شده که به ترتیب ۲ درصد افزایش و ۳ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است.

سلمان زاده اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شده است.

وی همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.

به گفته مدیر پایانه مرزی بازرگان تردد اتوبوس نیز در این مدت ۵۴۱ دستگاه است، که سال گذشته درمدت مشابه ۵۳۴ دستگاه بوده است.

به گزارش خبرماکو، آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان در ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، «صنم بلاغی» پلدشت در مرز نخجوان و «تمرچین» پیرانشهر در مرز عراق است.

در کل کشور ۲۲ پایانه‌ مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود و در شمال آذربایجان‌غربی واقع است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =

دکمه بازگشت به بالا