اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

بیش از ۱۵ هزار تن سیب زمینی در چالدران برداشت می شود

خبرماکو: مدیر جهاد کشاورزی چالدران گفت: برداشت بیش از ۱۵ هزار تُن سیب زمینی با آغاز فصل برداشت این محصول از این شهرستان پیش بینی می شود.

به گزارش ایرنا؛ حسن جلالی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: برداشت سیب زمینی از اراضی کشاورزی چالدران تا ماه آینده ادامه می یابد.
وی افزود: ۵۰۰ هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت سیب زمینی بوده و متوسط برداشت این محصول از هر هکتار ۳۰ تن است.
وی اضافه کرد: در راستای برنامه صادرات محصول سیب زمینی به کشاورزان توصیه شد نسبت به کشت رقم های اسپرید، سوپر اسپرید و آگریا اقدام کنند که این امر محقق شده و در صورت درخواست قابل فروش است.
«جلالی» چالدران را از مناطق مستعد کشاورزی استان یاد کرد و گفت: پتانسیل موجود در خاک، آب و هوای این شهرستان همواره زمینه های رشد حوزه کشاورزی چالدران را رقم زده است.
به گفته وی، برن، دزیره، سانتا، مارفونا و آگریا از جمله ارقام بذرهای اصلاح شده سیب زمینی در این شهرستان است و در حال حاضر ۲۵۰ نفر از کشاورزان چالدران در تولید سیب زمینی مشغول فعالیت هستند.
جلالی گفت: این شهرستان بیش از ۳۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی دارد که ۲۸ هزار هکتار آن آبی و مابقی آن دیم است.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  چالدران در شمال آذربایجان غربی قرار دارد و از جمله شهرستان های محروم استان به شمار می رود.
چالدران ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد و کشاورزی عمده محل درآمد مردم این شهرستان است؛ این شهرستان حدود ۲۰۰ روستا در ۲ بخش مرکزی و دشتک دارد.
سیب‌زمینی گیاهی است از تیرهٔ سیب‌زمینیان که دارای برگ‌های مرکب و بریده و گل‌های سفید یا بنفش است. این گیاه دارای رقم های مختلف است که آنها را به زودرس، دیررس و میانه‌رس تقسیم می‌کند و برحسب استفاده این گیاه به سیب‌زمینی خوراکی، علوفه‌ای و صنعتی تقسیم می‌شود.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − هفت =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا