اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

تجهیز ۹۸۰ هکتار از اراضی دشت یاراوغلی پلدشت به سیستم آبیاریهای نوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این نهاد با وجود مشکلات زیاد موفق به راه اندازی شرکت های سهامی زراعی دشت یاراوغلی پلدشت شد که در حال حاضر نزدیک به ۹۸۰ هکتار از اراضی این منطقه مجهز به سیستم آبیاری نوین است.

 به گزارش آوای آزاد آذربایجان، اسمعیل کریم زاده روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با اجرای این طرح ها بیش از ۴۰ هزار تن تولید کشاورزی به مجموع محصولات تولیدی زراعی استان افزوده می شود که این امر سهم بزرگی در تامین ضریب خودکفایی کشور و استان دارد.

وی با بیان اینکه بیش از چهار هزار و ۴۵۰ هکتار از اراضی این دشت در است82450478-71454540ان در سه سال گذشته احیا شده است، اضافه کرد: با بهره برداری از این اراضی در کنار سایر اراضی کشاورزی پلدشت، علاوه بر ایجاد اشتغال برای ۸۰۰ خانوار به صورت مستقیم، بر میزان محصول تولید شده در این منطقه نیز افزوده می شود.
وی اظهار کرد: شیوه زراعت در این اراضی کشت یکپارچه بوده و از خرد شدن اراضی جلوگیری می شود که این اقدام موجب افزایش راندمان تولید و مصرف بهینه آب و نیز رعایت مدیریت تناوب الگوی کشت نیز می شود.
به گزارش ایرنا ، اولویت واگذاری اراضی جهت کشت و زرع در دشت یاراوغلی با مردم منطقه پلدشت است.
شرکت سهامی زراعی منطقه دشت یاراوغلی پلدشت به عنوان نخستین و بزرگترین شرکت سهامی زراعی استان با مساحتی نزدیک به ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار در این شهرستان در سال زراعی سال ۹۲ راه اندازی شده است.
۵۱ درصد سهم این شرکت متعلق به شرکت خصوصی و بقیه متعلق به مردم منطقه است.
پلدشت از شمالی ترین شهرهای آذربایجان غربی بوده و دارای مرز مشترک با جمهوری خود مختار نخجوان بوده و شغل مردم این منطقه اغلب کشاورزی و دامپروری است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا