اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

تحقق صادرات حدود ۶۶ میلیون دلاری از مرز بازرگان

به گزارش خبر ماکو- مدیرکل گمرک بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری، به ارزش ۶۵ میلیون و ۸۹۸ هزار دلار کالا از این مرز صادر شده که رقم مناسبی با وجود مشکلات تجاری ناشی از کرونا در این مرز است.

صادق نامدار روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبر ماکو با اشاره به کاهش ۳۹ درصدی ارزش صادرات از این مرز اظهار داشت: حجم کالاهای صادر شده در پنج ماهه سال جاری نیز با ۶۰ درصد کاهش نسبت به مدت مشابه پارسال ۸۱ هزار و ۳۶۶ تن بوده که محصولات کشاورزی، پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی را شامل می‌شود.

وی اضافه کرد:  در این مدت تعداد اظهار نامه‌ها در این خصوص ۸۶۳ مورد بود که نسبت به مدت مشابه قبل ۶۰ درصد کاهش داشته است.

مدیرکل گمرک بازرگان با بیان اینکه کل دنیا با بحران ناشی از شیوع ویروس کرونا مواجه شده است، اظهار داشت: با بازگشایی مجدد مرزها از خرداد، رونق صادرات هر ماه نسبت به ماه گذشته از مرز بازرگان را شاهد هستیم.

وی همچنین به صادرات سایر گمرکات از مرز بازرگان نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت ۲۰۵ هزار و ۳۰۶ تن کالا به ارزش ۸۹۰ میلیون و ۷۱۶ هزار دلار از طریق این گمرک به خارج از کشور صادر شده که از نظر وزن ۷۴ درصد و ارزش دلاری ۴۴ درصد کاهش دارد.

نامدار افزود: همچنین در این مدت از لحاظ رتبه صادراتی، گمرک بازرگان در سطح کشور رتبه ۵۵ و در بین گمرکات استان نیز رتبه سوم را به خود اختصاص داده است

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی ۹۶۷ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − شش =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا