اخبار منطقه آزاد ماکو

تردد بیش از ۲۳ هزار دستگاه کامیون از مرز بازرگان

به گزارش خبرماکو – مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه این مرز یکی از پایانه‌های مهم زمینی کشور است، گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۲۳ هزار و ۱۰۱ دستگاه کامیون از این مرز تردد کرده که نشان دهنده تداوم فعالیت تجاری در این مرز است.

جابر اکبرزاده روز دوشنبه در گفت و گو با ختردد بیش از ۲۳ هزار دستگاه کامیون از مرز بازرگانبرنگار خبرماکو متوسط تردد روزانه کامیون از این مرز به علت کنترل‌های بهداشتی را ۱۸۶ دستگاه عنوان کرد و افزود: در این مدت هشت هزار و ۵۸۵ دستگاه کامیون از کشور خارج شده که به علت شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های تجاری ناشی از آن، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۷۹ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی  ادامه داد: تعداد کامیون ورودی به کشور از این پایانه نیز امسال ۱۴ هزار و ۵۱۶ دستگاه بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷۴ درصد کاهش یافته‌است.

وی اظهار داشت: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی بود که به کشورهای آسیایی و اروپایی صادر شد.

مدیر پایانه مرزی بازرگان همچنین عمده کالاهای وارداتی از طریق این پایانه مرزی را انواع ماشین آلات صنعتی، MDF، موز، رنگ، اسکلت فلزی، انواع پارچه، لوازم و قطعات یدکی عنوان کرد.

آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.

کل پایانه‌های مرزی کشور ۲۲ مورد است که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود و در شمال آذربایجان‌غربی واقع است.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 17 =

دکمه بازگشت به بالا