اخبار منطقه آزاد ماکو

تردد مسافر از مرز بازرگان ۱۰۳ درصد افزایش یافت

به گزارش خبرماکو- مدیر پایانه مرزی بازرگان گفت: از ابتدای سال‌جاری تاکنون به دلیل رفع محدودیت های کرونایی، تردد مسافر از طریق این مرز به عنوان بزرگترین مرز زمینی آذربایجان غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۰۳ درصد افزایش یافته است.

جابر اکبرپور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو بیان کرد: امسال ۲۲۳ هزار و ۳۷۹ نفر مسافر از طریق این مرز تردد داشته اند که سال گذشته این تعداد تنها ۱۰۹ هزار و ۹۷۶ نفر بود.

وی تعداد مسافران ورودی ایرانی را ۷۰ هزار و۳۸۷ نفر و مسافران خروجی ایرانی را ۴۹ هزار و ۸۵۰ نفر عنوان کرد و افزود: شمار ورودی مسافران خارجی نیز در همین مدت ۶۲ هزار و ۳۴۷ نفر و شمار مسافران خروجی نیز ۴۰ هزار و ۷۹۵ نفر بود.

مدیر پایانه مرزی بازرگان با اشاره به اینکه طبق مصوبه ملی ستاد کرونا، این مرز از ۱۶ مهرماه سال‌جاری برای تردد مسافران به شرط داشتن جواب منفی آزمایش پی سی آر بازگشایی شده، ادامه داد: با شیوع بیماری کووید ۱۹ و در جهت کنترل این بیماری و نیز رعایت دستورالعمل های بهداشتی، پایانه های مرزی ایران و ترکیه برای تردد مسافران طی یک سال و نیم گذشته بسته شده بود و تردد صرفا برای ترانزیت کالا و تردد اشخاص مقیم و دارای اقامت ۲ کشور امکان پذیر بود.

وی در ادامه با بیان اینکه از نیمه خرداد سال گذشته پس از پیگیری‌ های مسوولان فقط برای تردد کامیون‌ها به صورت ۲۴ ساعته فعال شد، اضافه کرد:  تردد کامیون همچنان ادامه دارد به طوری که در هشت ماه امسال ۱۷۷ هزار و ۶۳ دستگاه کامیون از این مرز تردد داشتند که ۹۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش نشان می دهد.

به گزارش خبرماکو، گمرک بازرگان و شهرستان ماکو در مجاورت مرز ایران با کشورهای ترکیه و جمهوری‌ آذربایجان قرار دارد؛ مرزهای جمهوری اسلامی در این منطقه و با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است.

این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی تاسیس شد و تنها مرز بین‌المللی بین کشورهای ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت ۲۴ ساعته در حال فعالیت است.

آذربایجان غربی پنج مرز رسمی با ترکیه، عراق و نخجوان دارد که شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز شمال عراق است.

در کشور در مجموع ۲۲ پایانه‌ مرزی وجود دارد که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 14 =

دکمه بازگشت به بالا