پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

رئیس شورای روابط بازرگانی ترکیه ایران: منطقه آزاد ماکو تسهیل گر مراودات تجاری ایران و ترکیه است

منطقه آزاد ماکو – ماکو –  نشست شورای اقتصادی روابط اقتصاد خارجی ترکیه و مسئولان منطقه آزاد ماکو با هدف افزایش مبادلات تجاری و مشارکت دو کشور در امر تولید با بهره‌مندی از ظرفیت‌های منطقه برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری خبرماکو، در این نشست امیت کیلر، رئیس شورای روابط بازرگانی ترکیه – ایران گفت: منطقه آزاد ماکو تسهیل گر مراودات تجاری ایران و ترکیه است و این منطقه برای افزایش مراودات تجاری دو کشور بسیار دارای اهمیت است.

وی افزود: در این دوره که ایران با مشکلاتی اقتصادی روبروست، تمامی مسئولان و مقامات عالی‌رتبه کشور ترکیه معتقدند که در حق ایران اجحاف و ناحقی صورت گرفته است و در کنار ایران خواهند ماند.

رئیس شورای روابط تجاری ترکیه – ایران اضافه کرد: در حال حاضر شورای اقتصادی ترکیه با تأیید دولتمردان کشورش به ایران آمده تا در این وضع اقتصادی در کنار ایران باشد و پیوند دو کشور را گسترش دهد. بر این اساس وجود منطقه آزاد ماکو که منطقه پایه لجستیکی میان دو کشور است

کیلر در خصوص افزایش مراودات دو کشور گفت: امیدواریم که هرچه زودتر پروژه‌های مشترک را به مرحله بهره‌وری برسانیم و به‌واسطه منطقه آزاد ماکو بخشی از مشکلات موجود در مراودات تجاری به‌خصوص درزمینه گمرکات و صدور مجوز تولیدات آرایشی و بهداشتی را کاهش دهیم.

وی در ادامه گفت: کشور ترکیه مخالف تحریم‌های ناحق برای ایران است؛ اما در چنین بحران‌های می‌توان تهدید را به فرصت تبدیل کرد. امیدواریم که منطقه آزاد ماکو در تبدیل تحریم‌ها به فرصت‌ها عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیایی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع است.

مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.

منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.