پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

بیش از ۳۰۶ هزار تُن فرآورده دامی از مرز بازرگان ترانزیت شد

سال گذشته حدود ۵۳۶ هزار تن محصول کشاورزی از مرز بازرگان جابجا شد

منطقه آزاد ماکو – خبرماکو – مدیر جهاد کشاورزی ماکو گفت: سال گذشته ۵۳۵ هزار و ۷۴۲ تن انواع محصولات کشاورزی از مرز بازرگان صادر، وارد یا ترانزیت شد.

قاسم تاروردی زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو بیان کرد: واحد قرنطینه مستقر در گمرک بازرگان از تمام این محصولات نمونه برداری و مجوزهای لازم را صادر کرده است.
وی افزود: در این مدت حدود ۳۷۵ هزار تن محصول کشاورزی شامل موز، توتون، الوار رش از طریق مرز بازرگان وارد کشور شده بود و حدود ۶۹ هزار و ۴۶۲ تن نیز ترانزیت شده است.
وی اضافه کرد: حدود ۹۱ هزار و ۲۸۰ تن انواع محصولات پوسته پسته، گردو، سیب، هندوانه، پیاز و سیب زمینی نیز در این مدت به کشورهای مختلف دنیا صادر شده است.
به گزارش خبرماکو آذربایجان غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
کل پایانه های مرزی کشور ۲۲ مورد است که حدود یک چهارم آنها در آذربایجان غربی قرار دارد؛ گمرک بازرگان یکی از مبادی سه گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می رود و در شمال آذربایجان غربی واقع است.
مرز بازرگان که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می رود در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو قرار دارد؛ این گمرک در سال ۱۳۰۵ شمسی راه اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.