اجتماعیسراسری

قرص لاغری ؛ دروغ یا واقعیت؟

خبر ماکو : قرص لاغری ؛ دروغ یا واقعیت؟

ادعاهای قرص لاغری برای تناسب اندام

هیچ گونه مدرک علمی ادعاهای این محصولات را ثابت نمی کند. برای اینکه افزایش آگاهی در ادامه می خواهیم درباره ادعاهای دروغین قرص لاغری ، صحبت کنیم.

ادعاهای قرص لاغری برای کاهش وزن

 

کاهش وزن بدون رژیم!

سازندگان این داروها و مکمل ها ادعا دارند می توانید با خوردن یک قرص، دمنوش و یا حتی مالیدن یک لوسیون، چربی های خود را آب کنید. متاسفانه نتیجه گرفتن در این مورد نیازمند تلاش است. یعنی در آشپزخانه انتخاب های هوشمندانه تری داشته باشید نه در انتخاب داروها. هیچ متخصص تغذیه ای تا به حال مراجعی نداشته که بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی، توانسته باشد لاغر شود. هیچ قرص لاغری ، دمنوش و یا کرمی به اندازه تاثیر رژیم غذایی اثر بخش نیست.

 

ورزش لازم نیست

بسیاری از قرص های لاغری ادعای کاهش وزن بدون ورزش را دارند. بعد از اصلاح رژیم غذایی، ورزش به عنوان دومین اولویت کاهش وزن قرار دارد. کاهش وزن بدون برنامه غذایی و ورزش غیر ممکن است و هرگونه ادعایی مبنی بر عدم نیاز به آنها از نظر علمی اشتباه است. در انتخاب های غذایی خود تغییرات سالم ایجاد کنید و زمانی را برای انجام فعالیت های ورزشی چه در خانه چه بیرون خانه تعیین کنید. قرار نیست سریعا تبدیل به فردی ورزشکار شوید که همه وعده های غذایی اش اصولی است.

افزایش سرعت متابولیسم

این ادعا زمانی مطرح شد که تولید کنندگان محصولات لاغری به مکمل های خود اپدرا اضافه کردند.سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۰۴ اپدرا را به دلیل مشکلاتی که برای سلامت به وجود می آورد، ممنوع کرد. پس از آن مواد دیگری مانند چای سبز، سینافین و کافئین سعی کردند جای اپدرا را بگیرند. در تحقیقات انجام شده هیچکدام از این ترکیبات نتوانستند موجب کاهش وزن چشم گیری شوند.

 

احساس سیری

پروتئین، فیبر و چربی می توانند باعث ایجاد احساس سیری شوند نه مکمل ها. مهم این است که هر کدام از این مواد غذایی را چگونه به وعده های اصلی و میان وعده ها اضافه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.برای مثال نان و پنیر خامه ای صبح را با تخم مرغ ( چربی و پروتئین ) و میوه ( فیبر ) جایگزین کنید. با خوردن آجیل ( پروتئین، فیبر و چربی ) میان وعده های ناسالم را کنار بگذارید. سالمون ( پروتئین ) سبزیجات ( فیبر ) و سیب زمینی پخته ( فیبر ) را برای شام امتحان کنید.

 

جلوگیری از جذب کربوهیدرات

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، کربوهیدرات را جایگزین غذاهای مغذی کنید. استفاده از مکملی که از جذب کربوهیدرات جلوگیری می کند، روشی اشتباه است چون این ادعا اثبات نشده است. برخی بررسی ها نشان داده اند بیشتر مسدود کننده های کربوهیدرات تاثیری روی بدن ندارند و ممکن است مشکلاتی برای سوخت و ساز به وجود بیاورند.

انواع قرص لاغری مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا

قرص های لاغری به شیوه های مختلفی در بدن تاثیر می گذارند. بسیاری از آنها باعث کاهش اشتها می شوند و یا قابلیت بدن از جذب چربی غذاها را کاهش می دهند. برخی از داروهای ضد افسردگی، دیابتی و ضد تشنج نیز گاهی جهت لاغری تجویز می شوند.

قرص لاغری مورد تایید FDA

سازمان دارو و غذای آمریکا قرص های لاغری را برای استفاده کوتاه مدت مجاز اعلام کرده است که عبارتند از:

  • فنتیمترازین (Bontril )
  • دیاتیل پروپیون (Tenuate )
  • بنزفاتامین (Didrex )
  • فنتروم (Adipex-P, Fastin )

برای استفاده طولانی مدت نیز موارد زیر مجاز اعلام شده اند:

  • ارلیستات (Xenical، Alli)
  • لورکاسرین (Belviq)
  • فنتریم / توپیرامات (Qsymia)
  • نالترکسون / بوپروپیون (Contrave)
  • لیگرگلوتید (ساکسندا)

 

آیا باید از قرص های لاغری استفاده کنیم؟

حواستان به محصولاتی که ادعای کاهش وزن سریع و آسان را می دهند، باشد. مخصوصا داروهایی که بدون نیاز به نسخه به فروش می رسند. سازمان غذا و داروی آمریکا بیشتر این محصولات را بی فایده و خطرناک اعلام کرده است. حتی در برخی از این داروها مواد مخدر پیدا شده که استفاده از آنها عوارض جدی برای مصرف کننده به همراه دارد.

متاسفانه در باشگاه های ورزشی تجویزهای بدون نظارت پزشک خصوصا برای خانم ها زیاد است. این را بدانید که یک مربی ورزشی تخصصش تجویز دارو نیست. اگر یک روش لاغری برای فردی نتیجه داده، دلیل نمی شود برای همه نیز جواب دهد. اگر اضافه وزن دارید، با صبر و حوصله نسبت به کاهش وزن اقدام کنید.

کاهش وزن با قرص لاغری

 

قرص لاغری یا برنامه غذایی؟

رژیم غذایی شاید به مرور وزنتان را کاهش دهند، اما این مزیت را دارد که سبک زندگی تان را تغییر دهد. با یک برنامه غذایی سالم و مشاوره مناسب شما یاد می گیرید که انتخاب های غذایی سالمی داشته باشید و ورزش مرتب نیز به دلیل ترشح هورمون های شادی آور، روحیه تان را در رسیدن به هدف تقویت می کند.

حتی به فرض اگر قرصی جادویی وجود داشت که موجب کاهش وزن می شد، اما این روند با قطع قرص لاغری ادامه دار نیست. زیرا شما هنوز موفق به تغییر سبک زندگی تان نشده اید. این دقیقا همان اتفاقی است که با جراحی های لاغری برای فرد پیش می آید، چون بدون هیچ تمرینی وزن ناگهان پایین آمده ( که در مورد قرص های لاغری وزن چندانی هم کم نمی شود ) در فاصله کمی نیز همان وزن و حتی بیشتر از قبل باز می گردد. پس اصولی ترین راهکار برای تناسب اندام و کاهش وزن استفاده از رژیم غذایی برای اصلاح سبک زندگی و تناسب اندام است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا