اخبار منطقه آزاد ماکو

قره کلیسای چالدران آماده برگزاری مراسم مذهبی ارامنه جهان

هر سال در هفته آخر تیر و هفته اول مردادماه که مصادف با شهادت طاطائوس مقدس یکی از حواریون حضرت عیسی مسیح(ع) است، گروه کثیری از ارامنه ایران و جهان برای زیارت مرقد طاطائوس مقدس و برگزاری آیین های مذهبی در قره کلیسای چالدران به این شهرستان سفر می کنند.

خبر ماکو : به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما قره کلیسا یا کلیسای طاطائوس که به عنوان نهمین اثر کشور در ردیف آثار جهانی به ثبت رسیده است در بین ارامنه جهان به تاده مقدس معروف است. این کلیسا در ۲۰ کیلومتری شمال شرق شهرستان چالدران بر روی مزار طاطائوس حواری حضرت مسیح (ع) بنا شده است.images
این کلیسا قدیمی ترین کلیسای عالم مسیحیت به شمار می رود و قدمت آن به قرنهای هفتم و دوازدهم میلادی بر می گردد.
بنا به باور مسیحیان ارمنی،کلیسای طاطائوس نخستین کلیسایی است که توسط مبشرین مسیح در دنیا ساخته شده است.
اهمیت و قداست خاص این کلیسا موجب شده که همه ساله بسیاری از کشور های مختلف جهان به شهرستان چالدران سفرکرده و در آیین مذهبی سالروز شهادت طاطائوس مقدس در این کلیسا که یکی از مهمترین آیین های جهان مسیحیت است شرکت کنند.
برگزاری آیین مذهبی ارامنه جهان همه ساله در ایران ضمن اینکه نشان دهنده زندگی مسالمت آمیز اقوام و ادیان مختلف در ایران و آذربایجان غربی است، صلح و دوستی ایرانیان را به اثبات می رساند.
فرماندار چالدران امروز در جلسه هماهنگی مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا با بیان اینکه همه ساله به علت شهادت طاطائوس مقدس یکی از حواریون حضرت مسیح (ع) مراسم خاص مذهبی با عنوان عشای ربانی یا بادارک در مجموعه جهانی قره کلیسا با حضور ارامنه ایران و جهان بر گزار می شود گفت : این شهرستان آماده برگزاری شصت و یکمین مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا است .
آقای حسین زاده با بیان اینکه برگزاری این مراسم بر عهده فرمانداری ، سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان و شورای خلیفه گری ارامنه کل آذربایجان است افزود: تمامی مقدمات لازم برای برگزاری این مراسم فراهم شده است.
وی تصریح کرد:ایجاد درمانگاه سیار و استقرار گروه امداد و نجات جاده ای ،آتش نشانی ، راهداری و پلیس راه در زمان بر گزاری این مراسم و راه اندازی غرفه های سیار برای فروش مواد غذائی مورد نیاز زائرین از جمله تمهدیدات اندیشیده شده برای برگزاری این مراسم است.
فرماندار شهرستان چالدران افزود: پیش بینی می شود امسال افزون بر ۵ هزار نفر از ارامنه سراسر جهان در این مراسم شرکت کنند .
امسال شصت ویکمین مراسم سالیانه مذهبی قره کلیسا از اول مرداد ماه به مدت ۳ روز در محل مجموعه جهانی قره کلیسا برگزار خواهد شد.
شهرستان چالدران در شمال آذربایجانغربی و هم مرز با کشور ترکیه قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + سیزده =

دکمه بازگشت به بالا