اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

منطقه آزادماکو به دنبال جذب یک میلیارد دلار سرمایه خارجی است

منطقه آزاد ماکو- ماکو – .مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: میزان سرمایه گذاری پیش بینی شده برای امسال در این منطقه ۴۲ میلیون دلار بوده در حالی که برای سال ۱۴۰۰، حدود یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی هدف گذاری شده است.

به گزارش ایرنا، غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در جلسه شورای اداری منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه در سال گذشته ۲۱ میلیون دلار سرمایه خارجی در این منطقه جذب شد، افزود: پیش بینی می شود که امسال این رقم به ۲ برابر برسد.
وی با اشاره به اینکه صادرات تولیدات منطقه آزاد ماکو در سال گذشته حدود هشت میلیون دلار بود، اضافه کرد: میزان پیش بینی این رقم در سال جاری ۵۰ میلیون دلار و در افق ۱۴۰۰ حدود نیم میلیارد دلار است.
وی نرخ بیکاری در منطقه آزاد ماکو را ۶.۸ درصد اعلام کرد و ادامه داد: این منطقه قابلیت بیکاری صفر درصدی را دارد که با رسیدن به هدف گذاری های سرمایه گذاری و صادرات، این رقم نیز حاصل می شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو بیان کرد: برای جذب سرمایه گذار، تسهیل تجارت و گسترش تولید چاره ای جز هم افزایی و همراهی نداریم و نباید هر اداره ای سلیقه ای رفتار کند.
سلیمانی با اشاره بر اینکه در منطقه آزاد ماکو به عنوان جوانترین منطقه آزاد کشور زیرساخت های خوبی آماده شده است، افزود: بر اساس چهار شاخص توسعه، سهم منطقه آزاد ماکو در تولید، صادرات فناوری و تامین مالی در بین مناطق آزاد رتبه خوبی نیست ولی بهبود این رتبه در دستور کار جدی ما قرار دارد.
به گزارش ایرنا، در پایان این نشست از ۱۶ کارمند نمونه منطقه آزاد ماکو تجلیل شد.
منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.
این منطقه در مجاورت کشورهای ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰ کیلومتر است

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 3 =

دکمه بازگشت به بالا