اخبار منطقه آزاد ماکو

واکسیناسیون بیش از ۳ هزار حیوان علیه بیماری هاری در ماکو

رئیس شبکه دامپزشکی ماکو گفت: امسال ۳ هزار و ۱۹۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان ماکو مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

علی جانعلی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرماکو اظهار داشت: بیماری هاری بیماری قابل انتقال و مشترک بین انسان و دام است، از اینرو مبارزه با این بیماری حائز اهمیت بود و جلوگیری از انتشار بیماری هاری در ماکو نیز مورد توجه قرار دارد.جانعلی

وی با بیان اینکه عموما بیماری هاری در سگ‌های روستایی و ولگرد دیده می‌شود، تصریح کرد: واکسیناسیون سگ‌ها علیه این بیماری یکی از اقدامات موثری است که به ویژه در مناطق روستایی مورد تاکید قرار دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی ماکو به واکسیناسیون سگ‌ها علیه این بیماری اشاره کرد و گفت: امسال ۳ هزار و ۱۹۰ قلاده سگ علیه بیماری هاری در شهرستان ماکو مورد واکسیناسیون قرار گرفته‌اند.

این مسئول با بیان اینکه در این راستا واکسیناسیون به صورت رایگان انجام می‌گیرد، اظهار داشت: بیماری هاری به شکل هاری خشمگین و هاری فلجی در حیوانات گوشت‌خوار اهلی و وحشی خود را نشان می‌دهد.

جانعلی‌پور این بیماری را نوعی بیماری ویروسی عنوان کرد که از طریق گزش و انتقال ویروس از بزاق منتقل می‌شود و گفت: مبارزه با بیماری هاری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است چرا که حیوان مبتلا به بیماری هاری از این بیماری جان سالم به در نمی‌برد.

وی با بیان اینکه ویروس هاری پس از ورود به بدن از طریق ماهیچه‌ها به سمت اعصاب انتهایی حرکت می‌کند، ادامه داد: این ویروس در اعصاب انتهایی شروع به تکثیر می‌کند و تنها راه نجات حیوان از این بیماری معدوم‌سازی حیوانات است.

رئیس شبکه دامپزشکی ماکو اعلام کرد: در صورتی که انسان، مورد گزش حیوان مبتلا به هاری قرار گرفت، باید سریعا به مراکز درمانی انتقال داده شده و نسبت به تزریق واکسن هاری اقدام شود.

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا