اخبار منطقه آزاد ماکو

کامیون‌های ایرانی فقط با ۵۰ لیتر گازوییل وارد ترکیه شوند!

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران گفت: به دنبال پلمپ کامیون‌های ترک در مرز ایران از روز گذشته، ترکیه نیز اعلام کرد که کامیون‌های ایرانی فقط می‌توانند ۵۰ لیتر گازوئیل در باک‌های خود داشته باشند و نباید با بیشتر از این میزان وارد خاک ترکیه شوند.

به گزارش خبر ماکو :مسعود دانشمند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در پاسخ به این سوال که کامیون‌های ایرانی با ۵۰ لیتر گازوئیل نمی‌توانند در خاک ترکیه تردد کنند و نیاز به گازوئیل بیشتری دارند، گفت: طبیعی است که کامیون‌ها مجبورند از گازوئیل آزاد به نرخ هفت هزار تومان در ترکیه خرید کنند و این موضوع در تقابل با پیشنهاد ایران مبنی بر پلمپ کامیون‌ها در مرز ایران بود.

وی در پاسخ به این سوال که تکلیف کامیون‌های ترکی که نخواهند باکهای خود را در مرز ایران پلمپ کنند و از طرفی محموله‌ای نیز برای تهران داشته باشند گفت: این کامیون‌ها باید به اجبار بار خود را در مرز ایران تخلیه کرده و محموله را با استفاده از کامیون‌های ایرانی به شهرهای دیگر جابجا کنند که البته این کار باید با هزینه خودشان صورت بگیرد.

دانشمند در عین حال تاکید کرد: مشکل بین ایران و ترکیه با این‌گونه رفتارهای دوگانه قابل حل نیست؛ ما فکر می‌کنیم باید بخش خصوصی ایران و ترکیه با یکدیگر گفت‌وگو کرده و مشکل را حل کنند.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه دولت ترکیه مسلط و مسوول بخش حمل‌ونقل نبوده و بخش خصوصی در این حوزه ارجحیت دارد افزود: این در حالی است که متاسفانه در ایران، دولت مسلط بر حمل‌ونقل است و تا زمانی که بخش خصوصی دو کشور با یکدیگر به گفت‌وگو ننشینند مشکل حل نخواهد شد.

وی ادامه داد: مادامی‌ که دولت ما با دولت ترکیه صحبت می‌کند با توجه به اینکه دولت ترکیه تسلط کامل را در بخش حمل و نقل ندارد و مسوول آن بخش خصوصی است، آن را به بخش خصوصی خود ارجاع می‌دهد و این پارادوکس قابل حل نخواهد بود.

رییس کمیسیون حمل و نقل اتاق بازرگانی ایران در عین حال تاکید کرد: دولت ایران باید بپذیرد اختیارات این موضوع را به بخش خصوصی بسپارد و بخش خصوصی این آمادگی را دارد با طرف ترکی به گفت‌وگو نشسته و این مشکل را حل کند.

وی در عین حال افزود: با توجه به این موضوع کندی روند واردات و صادرات را در مرز بازرگان شاهدیم و این مشکلاتی را موجب شده است.

به گزارش ایسنا تردد کامیون‌های ترانزیتی ایران و ترکیه‌ بین دو کشور طی دو ماه گذشته به دلیل اختلافات دو طرف برسر دریافت مابه التفاوت قیمت سوخت با مشکلاتی همراه بوده و روز گذشته رسانه‌های ترکیه‌ای مدعی شدند که ایران به طور یک طرفه مرز را به روی تریلی‌های این کشور بسته است؛ اما معاون وزیر راه و شهرسازی با رد ادعای رسانه‌های ترکیه، می‌گوید که بسته شدن مرز به روی کامیون‌های ترازیتی ترکیه به هیچ وجه صحت ندارد.

داوود کشاورزیان در گفت‌وگو با ایسنا گفت: چنین تصمیمی به هیچ وجه اتخاذ نشده و ما فقط براساس درخواست مقامات ترکیه به جای وضع عوارض جدید قصد پلمپ باک‌ کامیون‌های آن‌ها را داشتیم، اما متاسفانه به دلیل نبود محل پلمپ روی باک‌ها توقفی در تردد آن‌ها ایجاد شده که امیدواریم با آمادگی آن‌ها تردد به حالت قبلی بازگردد.

وی افزود: در حال حاضر هیچ گونه منعی برای رفت و آمد کامیون‌های ترکیه و هیچ کشوری دیگری به جز رژیم صهیونیستی وجود ندارد.

 

 

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × پنج =

دکمه بازگشت به بالا