پایگاه خبری خبرماکو

اطلاع رسانی خبر های ماکو ، شوط؛ پلدشت و چالدران ( دوهفته نامه آوای آزاد)

کرونا ویروس در ماکو روند صعودی گرفت/ وضعیت فوق العاده نگران کننده و حساس در راه است

به گزارش خبر ماکو– رییس شبکه بهداشت و درمان ماکو ضمن هشدار به افزایش صعودی کرونا ویروس در این شهرستان گفت: وضعیت فوق العاده نگران کننده و حساسی در راه است.

رحیم صمدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگارایرنا اظهار داشت: از امروز به مدت سه هفته روزهای بسیار حساس و نگران کننده و سخت برای هموطنان عزیز در راه است، به طوری که همه خانواده‌ها درصورت عدم رعایت دقیق نکات بهداشتی متاسفانه این بیماری را برای خود و عزیزانشان  تجربه خواهند کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه ممکن است در این راه بعضی ها درمان و مداوا شوند، افزود: بسیاری هم متاسفانه درمسیر مداوا نیز فوت کرده اند.

رییس شبکه بهداشت و درمان ماکو اضافه کرد: هم وطنان عزیز به پیام‌های صادر شده دراین راستا توجه نموده ودر آموزش یکدیگر تلاش کنند، تا همگی در این روزها بیشتر هوشیار باشند و بهداشت را خیلی زیاد و دقیق رعایت کنند.

صمدی ادامه داد: با توجه به هشدارهایی که قبلا داده شد متاسفانه به دلایل مختلفی نظیر تجمعات، مراسمات، عزاداری‌ها، مسافرت‌ها، بازگشایی مدارس و آموزشگاه‌ها و از سرگیری برخی صنوف و فعالیت‌ها، عدم رعایت نکات بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی و کاهش چشمگیر استفاده از ماسک در بین شهروندان گرامی شاهد بروز موج قابل توجه و زودترازانتظار بیماری هستیم.

وی در ادامه با بیان اینکه آمار ابتلا، بستری و فوتی رو به افزایش است، افزود: سرعت افزایش مبتلا بیشتر از سرعت بهبودی بوده و بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شرایط بحرانی را تجربه می کنند.

وی همچنین با اشاره به اینکه برادران و خواهران شما در سنگرهای سلامت بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی بیش از پیش در معرض خستگی و ابتلا و فشار شدید روحی و روانی قرار گرفته اند، تاکید کرد:  در صورت عدم کنترل وضعیت و همکاری همه جانبه مردم عزیز و مسئولین محترم اختیار کنترل بیماری از دست خواهد رفت.

رییس شبکه بهداشت و درمان ماکو در ادامه ضمن تاکید رعایت نکات ساده بهداشتی بهترین و موثرترین راه کنترل این اپیدمی چنین عنوان کرد و افزود: هرگونه بیرون ازخانه رفتن غیر اضطراری، شرکت در هرگونه تجمع، رفت وآمد و دورهمی، مهمانی‌ها، از اعضای خانواده یک نفر مامور خرید باشد ‌و خرید روزمره را  ۵ روز یکبار انجام دهند و به توصیه‌های مهم دیگرکه از طریق ستاد مبارزه با کرونا اعلام می شود، توجه کنند.

وی همچنین با بیان این‌که در صورت داشتن هرگونه علایم سرماخوردگی از حضور در جمع پرهیز کرده و یکی از روش های زیر را انجام دهید، گفت: با شماره ۴۰۳۰تماس گرفته یا با پزشک و پرستار که تحت نظرشان هستیم خدمات دریافت کنیم و درصورت تشدید علایم مراجعه به مراکز مشاوره کروناویروس مراجعه کنیم.

وی ۲ گروه از انسان‌ها که باعث نگرانی اصلی کادر درمان می باشند، اضافه کرد:  این گروهها کسانی که بی علامت هستند و فکر می‌کنند سالم هستند و ماسک نمی‌زنند و گروه دیگر کسانی که اعتقادی به بیماری نداشته و سعی در پاک کردن صورت مسئله دارند در نتیجه به هیچ عنوان نکات بهداشتی را رعایت نمی‌کنند و با جملاتی نظیر (من کرونا نمیگیرم) و (کرونا دروغه)، (کرونا همون سرماخوردگی هست و خطری نداره) و…جان خود و دیگران را به خطر می اندازند.

شهرستان ماکو از ۱۰ تا ۲۳ شهریورماه جاری ۹۵ مورد ابتلای قطعی در این شهرستان شناسایی شده‌است که بیش از ۵۰ مورد آن در یک هفته اخیر بوده است.

از ابتدای شیوع کرونا در شهرستان ماکو از  هزار و ۶۵۵ مورد مشکوک آزمایش به‌عمل آمده است که ۴۶۴ مورد آنها به ویروس کرونا مبتلاء شده بودند که از این تعداد نیز ۳۶۱ مورد بهبود پیدا کرده و چهار مورد نیز فوتی به ثبت رسیده است.

شهرستان ماکو با بیش از ۱۰۰هزار نفر جمعیت در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.