اخبار منطقه آزاد ماکواقتصادی

کشاورزی جزو مهمترین محورهای توسعه منطقه آزاد ماکو است

منطقه آزاد ماکو – ماکو – مدیرعامل منطقه آزاد ماکو گفت: ۶۰ درصد از اهداف پیش بینی شده برای توسعه منطقه آزاد ماکو به کشاورزی وابسته است و این موضوع اهمیت توجه به مسائل این بخش را دو چندان می کند.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  غلامرضا سلیمانی روز دوشنبه در اولین جلسه کارگروه توسعه کشاورزی و دامپروری در عرصه منطقه آزاد ماکو افزود: گردشگری کشاورزی و زیست بومی نیز از اولویت های این منطقه است و با سیاه چادرها و صدها جاذبه زیست بومی می توان گام های اساسی در راستای توسعه این منطقه برداشت.
وی اضافه کرد: با توجه به ظرفیت های موجود در منطقه آزاد در زمینه کشاورزی توجه به راه اندازی کشت و صنعت ها نیز به عنوان یکی از بخش های زیرساختی لازم است.
وی ادامه داد: توسعه ظرفیت های شیلات، کشت گلخانه ای، زنبورداری و گیاهان دارویی، توجه به ظرفیت های لجستیک و ترانزیت، صنعت و معدن و توسعه کسب و کارهای خانگی از دیگر محورهای اصلی برای توسعه منطقه هستند.
وی با بیان اینکه منطقه آزاد ماکو نیازمند جذب سرمایه است، افزود: مناطق آزاد در جهان بر اساس قانون مشخصی کار می کنند اما استان هم اکنون با مشکلات اداری و بروکراسی مواجه است.
وی ۲ شاخص را برای تسهیل سرمایه گذاری خارجی در منطقه لازم دانست و بیان کرد: بعد از اصلاح فرآیندها و پهنه بندی، طراحی و اجرای طرح جامع سیاست گذاری واحد در منطقه برای جذب سرمایه گذار انجام می شود.
سلیمانی گفت: حدود ۶۰۰ متقاضی سرمایه گذاری در منطقه آزاد اعلام آمادگی کرده اند که تاکنون تنها به ۵۹ درخواست پاسخ داده شده است.
وی با اشاره به جذب فاینانس خارجی در منطقه آزاد ماکو طی یک ماه اخیر، گفت: هم اکنون شاهد اعلام آمادگی بزرگترین برندهای لبنیات کشور برای سرمایه گذاری در منطقه آزاد هستیم و اجرای قوانین کارگروه رفع موانع تولید می تواند در این راستا مفید باشد.
سلیمانی گفت: با رفع موانع کنونی، منطقه آزاد ماکو می تواند به پیشران توسعه استان و حتی کشور تبدیل شود.
به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو،  منطقه آزاد ماکو به لحاظ محدوده جغرافیائی شامل شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان بوده و در منتهی الیه شمال غرب کشور واقع شده است.
مساحت این منطقه حدود پنج هزار کیلومترمربع و جمعیت آن بر اساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵، حدود ۲۰۰ هزار نفر است.
منطقه آزاد ماکو به عنوان بزرگترین منطقه آزاد کشور دارای ۱۴۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور جمهوری آذربایجان و ۱۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه است.
۷۱۲۵/۳۰۷۲

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 2 =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا