اخبار منطقه آزاد ماکو

گشایش نخستین نمایشگاه تولیدات ایران در نخجوان

نخستین نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ایران  در جمهوری خود مختار نخجوان گشایش یافت .
خبر ماکو:به گزارش از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما این نمایشگاه با حضور آقای رادفر معاون سیاسی استاندار آذربایجان غربی معاون رئیس مجلس عالی جمهوری خود مختار نخجوان و سر کنسول کشورمان در این جمهوری گشایش یافت .
در این نمایشگاه توانمندیهای تولیدی و صادراتی ۲۷ شرکت بزرگ و صاحب نام ایرانی از ۶ استان کشور در قالب ۳۶ غرفه به نمایش گذاشته شده است .نمایشگاه-2
این نمایشگاه در ۷ بخش برپا شده که بخش صنعتی شامل ماشین آلات پخت نان، مخازن حجیم پلی اتیلن، ماشین آلات خطوط بسته بندی و بادکن بطریهای پت ، بخش ساختمان و مصالح ساختمانی شامل انواع پروفیل آلومینیومی و یو پی وی سی،کاشی و سرامیک، سیمان و لایه های ایزوگام و بخش صنایع غذائی شامل مواد غذائی،انواع برنج، خشکبار و پسته از جمله این بخشها هستند.
بخش کشاورزی و دامپروری شامل کنستانتره دامی،عرقیات گیاهی ارگانیک،  تولید نهال و گل، بخش صنایع دستی و ماشینی شامل انواع فرش و تابلو فرش دستباف و ابریشم و فرش ها و تابلو فرشهای ماشینی،  بخش  توانمندیهای پزشکی و بیمارستانی و ارائه خدمات درمانی و بخش بازهای فکری وآموزشی کودکان  دیگر بخشهای این نمایشگاه را شامل می شود .
این نمایشگاه بمدت ۵ روز در محل سالن نمایشگاههای جمهوری خود مختار نخجوان دایر است .
این نمایشگاه در چارچوب اجرایی کردن تفاهمنامه منعقد شده بین استاندار آذربایجان غربی و رئیس عالی مجلس جمهوری خودمختار نخجوان که در سال گذشته به امضا رسید برپا شده است .
جمهوری خودمختار نخجوان با ۵ هزارو ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت و ۳۵۰ هزار نفر جمعیت بخشی از جمهوری آذربایجان است که مرکز آن شهر نخجوان است .
این جمهوری ۲۰۴کیلومتر مرز مشترک با جمهوری اسلامی ایران دارد .
جمهوری خود مختار نخجوان با اذربایجان غربی از طریق رودخانه ارس و شهرستان پلدشت هم مرز است .
ارتباط آذربایجان غربی با نخجوان از طریق پل پلدشت- شاه تختی که روی رودخانه ارس ساخته شده برقرار است .

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 16 =

دکمه بازگشت به بالا