اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوپلدشتشهرستان ها

۷۰ درصد صید ماهی از رودخانه ارس در تور صیادان غیرمجاز است

به گزارش  خبرماکو – رییس اداره شیلات پلدشت با اشاره به اینکه دریاچه پشت سدارس بزرگترین منبع آبی شمال غرب کشور به لحاظ تولید انواع آبزیان به شمار می رود، گفت: ۷۰ درصد از صید امسال از این رودخانه در تور صیادان غیرمجاز بوده که معیشت صیادان تعاونی را در خطر انداخته است.

محمد مقدم روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو اظهار داشت: دریاچه پشت سد ارس با ۱۵ هزار هکتار وسعت محل ارتزاق ۴۰۰ خانوار روستانشین حاشیه رودخانه ارس شده است.

وی افزود: متاسفانه فعالیت برخی افراد سودجو و خارج از فعالیت تعاونی با صید غیرمجاز معیشت صیادان را در خطر انداخته است.

رییس اداره شیلات پلدشت اضافه کرد: ازشروع فصل صید تاکنون یک هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهیان استخوانی که شامل ۱۴ گونه بوده، از دریاچه پشت سدارس توسط ۲ تعاونی صید شده است.


بیشتر بخوانید: صنعت آبزی پروری آذربایجان‌غربی، ظرفیتی بالقوه در اقتصاد منطقه


مقدم اظهار داشت: ماهیان صید شده ازدریاچه پشت سدارس به سراسر کشور ارسال می شود، اما امسال برای حمایت از تعاونی های صید و صیادی ده‌ها گونه انواع بچه ماهیان گرم آبی به رودخانه ارس رهاسازی شده است

وی در ادامه با بیان اینکه امسال حدود ۳ میلیون قطعه انواع بچه ماهیان استخوانی شامل چهارگونه “فیتوفاک”، “بیگهد”،”  آمور” و” کپور” معمولی جهت حمایت از تعاونی های صید و صیادی به دریاچه ارس رهاسازی شده است، اذعان داشت: پیش بینی می‌شود، تا پایان فصل صید ۳۷۵۰ تن انواع ماهیان استخوانی از دریاچه پشت سدارس شهرستان پلدشت صید شود.

به گزارش خبرماکو، پلدشت در داخل محدوده منطقه آزاد تجاری و صنعتی منطقه ماکو قرار گرفته و ظرفیت‌های گردشگری قابل توجهی در امتداد مرزهای ایران با جمهوری نخجوان دارد؛ رودخانه ارس و گمرک پلدشت از ظرفیت‌های بزرگ این شهرستان به شمار می‌رود.

آذربایجان غربی استان برتر کشور در بین استان‌های غیرساحلی کشور در تولید آبزیان است.

آذربایجان غربی یکی از استان های برتر کشور در تولید ماهیان و آبزیان با تولید سالانه ۱۷ هزار تن محصول است که ۲۵۰۰ صیاد از محل این فرصت شغلی معیشت می کنند.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + بیست =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا