اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوگردشگری

مرمت برج مقبره کندال در شوط به اتمام رسید

منطقه آزاد ماکو – شوط – مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: مرمت مقبره کندال شوط که امسال آغاز شده بود با ۷۰۰ میلیون ریال هزینه به اتمام رسید.

به گزارش پایگاه خبری خبر ماکو، جلیل جباری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امسال مقرر شد تا ۶۰ بنای تاریخی در استان مرمت و ساماندهی شود که از جمله آنها برج مقبره کندال بود.
وی اضافه کرد: به دلیل آسیب های فراوانی که در طول سالیان متمادی به این بنا وارد شده، مرمت و بازسازی آن که در ردیف آثار ملی قرار دارد، طی سال جاری در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: عملیات مرمت این بنای تاریخی با اعتباری حدود ۵۰۰ میلیون ریال از اردیبهشت ماه آغاز گردید و تا پایان عملیات مرمت ۷۰۰ میلیون ریال برای آن هزینه شد.
به گزارش خبرماکو، این بنای ارزشمند از بیرون دارای یک پلان هشت ضلعی و از نمای داخلی به صورت دایره ای شکل می باشد؛ این برج مقبره با یک گنبد دو پوش پیوسته از نوع رک پوشش داده شده و جنس مصالح بنا از سنگ بوم آور منطقه و ملات گچی است.
این بنای تاریخی بر روی تپه ای در ضلع جنوبی شوط قرار دارد و در سال ۱۳۸۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
آگهی استعلام مرمت برج مقبره کندال در شهرستان شوط از محل اسناد خزانه در ۱۶ بهمن سال گذشته منتشر شد و پس از تعیین پیمانکار عملیات اجرایی آن از اوایل اردیبهشت آغاز شد.
در سال گذشته ۹۱ اثر تاریخی استان مرمت و بازسازی شد که در مقایسه با سال پیش از آن رشد چندین برابری داشت.
بازار تاریخی ارومیه، بازار تاریخی خوی، کلیسای مهلذان، مقبره آل یعقوب، خانه کبیری خوی، پل تاریخی باراندوز و برخی کلیساهای تاریخی و حمام ها از جمله آثار تاریخی مرمت شده در سال ۱۳۹۶ بود.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + ده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا