اخبار منطقه آزاد ماکو

استقبال سرمایه گذاران خارجی برای حضور در منطقه آزاد ماکو

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از استقبال سرمایه گذاران خارجی برای حضور در منطقه آزاد ماکو خبر داد.

خبر ماکو :به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه آذربایجان غربی،  حسین فروزان در جمع خبرنگاران از حضور سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه آزاد ماکو خبر داد و گفت: در سه ماهه اخیر، شرکت‌های مختلفی برای حضور در منطقه آزاد ماکو اعلام آمادگی کرده‌اند که بر این اساس تعدادی از آنها از سرمایه‌گذاران داخلی و تعداد دیگر از سرمایه‌گذاران خارجی بوده‌ است؛ به نحوی که طی سه ماهه گذشته برای احداث یک نیروگاه در این منطقه آزاد یک شرکت با دارا بودن ۷۰ درصد سهام از سوی چینی‌ها و ۳۰ درصد سهام از سوی ایرانی‌ها مشغول بکار شده‌ است.IMG_9899

وی افزود: اولین محموله از تجهیزات مورد نیاز برای احداث نیروگاه برق ماکو به بندرعباس رسیده، قراردادهای مرتبط با آن به امضا رسیده و بر اساس توافق قرار است در ۱۷ ماهه اول کار، ۷۰ مگاوات برق به شبکه سراسری تحویل داده شود.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو خاطر نشان کرد: در جوار این نیروگاه هم یک شرکت هندی خصوصی برای تولید فروآلیا‌ژ که ماده اولیه آلومینیوم به شمار می‌رود مشغول بکار شده، زمین موردنظر را تحویل گرفته و قرار است فاز اول آن را در مدت زمان یک سال اجرایی کرد و بر این اساس سال آینده شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

فروزان در ادامه به اعلام آمادگی بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی با سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد دلاری اشاره کرد و گفت: پس از تعیین تکلیف تخصیص سالانه ۱۵ میلیون متر مکعب و نیز گاز مورد نیاز، عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد: زمین موردنیاز برای احداث این پتروشیمی تحویل داده شده و آب موردنیاز نیز تخصیص داده خواهد شد؛ ضمن اینکه یک هلدینگ ایرانی ۶۰ درصد سهام را خریداری و در خصوص ۴۰ درصد دیگر در حال مذاکره با سرمایه‌گذاران خارجی از جمله اوکراین و آلمان است تا بتوان هر چه سریعتر عملیات اجرایی احداث این پتروشیمی را آغاز کرد.

فروزان گفت: در بخش معدن، ظرفیت‌های بسیار مناسب و معادن بکری در منطقه آزاد ماکو وجود دارد که با مدیریت و برنامه‌ریزی در حال به ثمر رساندن آنها و جلوگیری از خام‌فروشی هستیم، ضمن اینکه وزیر صنعت معدن و تجارت تا حدودی اختیارات خود را به منطقه آزاد ماکو تفویض کرده است که بر این اساس جلسه‌ای با معدن‌کاران برگزار و به آنها یک سال فرصت داده شده تا مواد خام را به فرآوری برسانند، در غیر این صورت معدن از آنها بازپس گرفته می‌شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: همچنین مطالعات را برای راه‌اندازی یک شرکت فرآوری سنگ آغاز کرده‌ایم و بر این باوریم که فرآوری مواد معدنی منجر به رونق و شکوفایی صادرات به ترکیه می‌شود، ضمن اینکه تمام تجهیزات موردنیاز برای فرآوری معادن ماکو را بدون تعرفه گمرکی ترخیص می‌کنیم.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: ۲۰ روز آینده نیز قرار است سرمایه‌گذاران آلمانی به منطقه آزاد ماکو بیایند و مذاکراتی هم با آنها در خصوص اجرای پروژه‌ها صورت خواهد پذیرفت.

فروزان همچنین در ادامه از وجود ۵۰ مدرسه مستقر در کانکس در منطقه آزاد ماکو صحبت کرد و گفت: متاسفانه علی‌رغم برودت هوا، امکانات زیادی برای دانش‌آموزان این منطقه وجود ندارد که بر این اساس با مشارکت خیرین مدرسه‌ساز و نیز تزریق منابع مالی از سوی منطقه آزاد، ۴ مدرسه را در حال احداث داریم.

وی در ادامه از برنامه‌ریزی برای ایجاد یک ایرلاین مستقل در منطقه آزاد ماکو خبر داد و تصریح کرد: تلاش ما این است که بتوانیم یک ایرلاین مجهز با سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران بومی ماکو راه‌اندازی کنیم که بر این اساس در صورت دریافت مجوزهای مربوطه، می‌توانیم با مشارکت و سرمایه‌گذاری سرمایه‌گذاران ایرانی مقیم خارج که عمدتا ماکویی هستند، این ایرلاین را ایجاد کنیم.

فروزان، معادن، کشاورزی، مرز بازرگان و صنعت را پتانسیل‌های ویژه منطقه آزاد ماکو دانست و خاطرنشان کرد: حدود ۵۰ کارخانه در حال فعالیت در مرز ماکو و ترکیه وجود دارد که سه کارخانه نیز به صورت مشترک از سوی ایران و ترکیه ایجاد شده است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو یکی از پتانسیل‌های دیگر این منطقه را مردم ثروتمند دانست و گفت: مرز بازرگان پتانسیل مناسبی برای تجارت با ترکیه و سایر کشورهای همسایه است که البته به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های لازم، بسیاری از سرمایه‌گذاران ماکویی به سایر کشورها از جمله امارات و ترکیه مهاجرت کرده‌اند، به نحوی که هم‌اکنون بزرگترین صراف‌های ترکیه را ماکویی‌ها تشکیل می‌دهند.

وی ادامه داد: علی‌رغم فاصله ۱۴۰ کیلومتری منطقه آزاد ماکو تا مرز بازرگان، اما پهنای جاده تنها ۱۱ متر است که در آن ۳۰۰ هزار کامیون تردد دارد و روزانه بیش از هزار کامیون در این منطقه تردد می‌کنند، اما کم‌لطفی‌هایی نسبت به این منطقه صورت گرفته است.

فروزان اظهار داشت: یکی از نیازهای اولیه این منطقه فرودگاه بود که خوشبختانه اقدامات لازم برای تجهیز آن صورت گرفته و سازمان هواپیمایی نیز در حال استقرار سامانه‌ها و تجهیزات لازم در این فرودگاه است که پیش‌بینی می‌شود تا شهریورماه آینده تکمیل فرودگاه به طول انجامد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: برای ایجاد پایانه جدید در کنار این فرودگاه، به وسعت ۱۲۰ هزار متر مربع کار را شروع کرده‌ایم که در ۱۰ روز ابتدای آبان‌ماه آماده افتتاح خواهد بود و می‌تواند در درآمدزایی و اشتغال منطقه موثر باشد.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۶ میلیارد دلار ترانزیت، ۵.۵ میلیارد دلار صادرات و ۵.۵ میلیارد دلار واردات از منطقه آزاد ماکو صورت گرفته است، ضمن اینکه چهاربانده کردن جاده فرودگاه نیز در دستور کار قرار گرفته که بهمن ماه سال جاری مناقصات آن انجام خواهد پذیرفت.
خبر پوششی
خبرنگار: ۴۵
انتهای پیام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 4 =

دکمه بازگشت به بالا