اجتماعیاخبار منطقه آزاد ماکوچالدرانشهرستان هافرهنگی و هنری

اعضای ۳ شبکه حفاران غیرمجاز در چالدران دستگیر شدند

به گزارش خبرماکو- رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالدران گفت: اعضای سه شبکه از سوداگران میراث فرهنگی و اشیای تاریخی در چالدران شناسایی، دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

محرم عبداله پور روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرماکو افزود: به دنبال کسب اخباری جداگانه مبنی بر حضور افراد ناشناس در مناطق باستانی این شهرستان یگان حفاظت اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالدران با همکاری عوامل انتظامی به سه محل مورد نظر اعزام و این افراد را شناسایی و دستگیر کردند.

وی با بیان اینکه این سوداگران به دنبال کشف اشیاء عتیقه بودند گفت: در این خصوص بیش از ۱۰ نفر با بههمراه داشتن سه دستگاه فلزیاب و ردیاب قبل از هرگونه حفاری دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چالدران با هشدار به سوداگران فرهنگی از مردم خواست با همکاری‌ با یگان حفاظت میراث فرهنگی در معرفی و شناسایی این سودجویان برای جلوگیری از لطمه زدن به میراث فرهنگی و تاریخی کشور تلاش کنند.


بیشتر بخوانید : تخصیص ۲.۵ میلیارد ریال اعتبار برای احیای زیرساخت های میراث فرهنگی چالدران


وی بیان کرد: چالدران دارای ۱۰۴ اثر تاریخی ثبت شده است که به تازگی ۴۰ اثر دیگر نیز شناسایی شده تا پس از تهیه مستندات مراحل ثبت ملی را طی کند.

به گزارش خبرماکو، چالدران در شمالی ترین نقطه آذربایجان غربی واقع شده است؛ این منطقه یکی از ۶ شهرستان مرزی آذربایجان غربی است که در امتداد مرزهای ایران با کشور ترکیه واقع شده و به موجب همین تلاقی در قرن دهم هجری قمری محل جنگ ۲ کشور ایران و عثمانی با عنوان جنگ چالدران بود.

این شهرستان دارای آثار تاریخی مهم ثبت شده ای چون “قره کلیسا”، بنای “سید صدرالدین”، “آی گون دره سی” و “کلیسای صخره ای” است.

خبر ماکو در تلگرام خبر ماکو در اینستاگرام

حمید قاسمی

خبرنگار، عکاس خبری و روزنامه نگار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 18 =

دکمه بازگشت به بالا